Jak zareagować na zdradę męża?

Witam. Od roku zażywam J*** i zauważyłam ogromny spadek libido. Mam 35 lat i straciłam ochotę na sex, dotyk mnie denerwuje, unikałam zbliżeń za wszelką cenę. Mój mąż ma 52 lata i zachowuje się tak jakby kończył mu się czas i stało się... korzysta z płatnego seksu. Miałam tego namacalny dowód, kiedy wróciłam dwa dni wcześniej z wakacji z dziećmi. Potem były bilingi, kilkanaście telefonów dziewczyn - prostytutek (średni wiek 23-26 lat). Mimo dowodów na papierze mąż wypiera się, brak mi sił już udowadniać mu, że zdradza. Oboje prowadzimy firmy. Mamy dzieci. Małżonek oskarża mnie, że mimo iż jestem zadbaną 35-latką i chętnie chwali się mną przed klientami, to ja cyt. nie rozkładam się na żądanie. Mogłabym wybaczyć mu płatne panienki, ale niech się przyzna. Doprowadza mnie do furii, bo wypiera się, wymyśla bzdurne alibi, urąga to mojej inteligencji. Dla mnie to zwyczajny tchórz. Nie pomagają moje argumenty - że ryzykuje małżeństwo, firmę, dzieci dla dziwek. Znajomi, kontrahenci często traktują Nas jak ojca i córkę, bo różnica wieku jest spora, ale wizualnie wydaje się jeszcze większa. Co robić? W tej chwili nie mogę podjąć działań rozwodowych (przez najbliższe 3 lata). Dziękuję. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Rozpoczęła Pani swoje zapytanie od kwestii związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Oczywiście, tabletki antykoncepcyjne mogą osłabiać libido. Tego typu działania niepożądane obserwowane są zwykle znacznie wcześniej, zazwyczaj w pierwszych tygodniach stosowania preparatu.

W dalszej części swojej wypowiedzi opisuje Pani trudną sytuację domową. Wydaje się zatem, że obniżone libido może być związane z kryzysem w Państwa związku. Kobiety są bardzo emocjonalne i pamiętliwe. Wszelkie zatem konflikty przenoszone są potem do łóżka. Brak zaufania, niechęć czy niepewność uczuć mogą prowadzić do osłabienia libido.

W obecnej sytuacji, jeżeli nadal podtrzymuje Pani swoje podejrzenia co do przyczyny osłabienia libido, może się Pani umówić na wizytę u ginekologa, który zmieni preparat na inny, o innym składzie chemicznym. Ze względu na Pani problemy w domu, myślę, że powinna się Pani zgłosić do poradni zdrowia psychicznego, w celu podjęcia psychoterapii. Wraz z psychologiem (oraz mężem) podejmie Pani decyzję o ewentualnym rozpoczęciu terapii małżeńskiej, która ułatwi Państwu dialog.

Pozdrawiam

Dobry Wieczór Pani,

Zachęcałabym Panią, by skorzystała Pani z rozmowy i wsparcia psychologa.

Z przesłaniem dla Pani tego, co est pani potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com