Jak zaufać w związku?

Witam serdecznie.Mam problem ze sobą, a mianowicie z zaufaniem. Kilka miesiecy temu mój chłopak ze mna zerwał, właśnie przez to, że ciężko mu było mi zaufać. Na poczatku naszego zwiazku go okłamałam. Teraz ja mam z tym problem, on sobie poradził, ufa mi, jest na prawde cudowny i kochany, ale przez to, ze on ze mną zerwał żyje stale w okropnym lęku przez tym, ze znowu go stracę, dodam tez, ze jestem przy tym bardzo zazdrosna. Jak mogę sobie z tym poradzić ? Tym zachowaniem wszystko psuje.

Witaj,
Piszesz, że okłamałaś swojego chłopaka, który w konsekwencji z Tobą zerwał, ponieważ nie umiał Ci zaufać. Jego reakcja wydaje się naturalna. Stracił zaufanie do Ciebie, a następnie z biegiem czasu wspólnie odbudowaliście to zaufanie.
To co przeżywasz teraz nie do końca musi być spowodowane brakiem zaufania do niego, to może być tylko efekt końcowy kilku innych składowych. Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie jaka jest Twoja samoocena, oraz czy często się o coś obwiniasz, krytykujesz, czy myślisz o sobie źle, czy uważasz, że czegoś Ci brakuje, czy czujesz że mogłabyś wyglądać lepiej? Te proste pytania może pomogą Ci uświadomić sobie czy masz problem z niską samooceną, która wpływa na pojawiające się w związku uczucie silnej zazdrości.
Ponadto strach, lęk wynikające z niczym nieuzasadnionego myślenia, "że go stracisz" tylko potęgują wrażenie braku zaufania i dają pozorny powód do zazdrości. To jest jak samonapędzające się koło zazdrości.
Może warto przeciwstawić się swoim odczuciom zazdrości i pozwolić mu "złapać oddech", prawdopodobnie z powodu Twojego problemu wynikają kłótnie, a nieuzasadnione kłótnie (chyba, że chłopak daje Ci powody do zazdrości i kłótni) mogą przyczynić się do oddalenia się dwojga ludzi i rozstania.
Pamiętaj, zawsze są dwa wyjścia, albo udowodni, że Twoja zazdrość była słuszna, albo pokaże Ci, że się myliłaś.
Pozdrawiam, Grzegorz Pożyczka www.psycholog24radom.pl

Myślę, że jest Pani już na początku dobrej drogi, bo uświadamia sobie Pani swój problem, a to już połowa sukcesu. Oczywiście w relacji z bliską osobą bardzo ważna jest szczerość, a filarem dobrego związku jest zaufanie, które rodzi poczucie bezpieczeństwa - bez tej fundamentalnej podstawy trudno mówić o dobrej relacji. Zmiana zachowania człowieka zaczynać się może od świadomości co jest dobre, a co złe. Myślę jednak, że powinna Pani przede wszystkim zaprzyjaźnić się sama ze sobą i być swoim najlepszym przyjacielem - łatwiej się tego nauczyć mając nauczyciela w postaci dobrego psychologa, bo razem łatwiej.

W każdym razie proszę pamiętać, że Pani życie zależy od Pani świadomych decyzji, zatem proszę w przyszłości wziąć odpowiedzialność za za swoje wybory. To jest bardzo ważne.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl