Jak zbadać poziom stresu

Czy są badania, by sprawdzić, czy poziom stresu jest właściwy?

Dzień dobry!

Co ma Pan na myśli, pisząc "właściwy poziom stresu"? Istnieje np. prosty test (oparty na narzędziu naukowym), dostępny w Internecie pod nazwą "Lista stresujących wydarzeń życiowych". Są to przykłady życiowych sytuacji, wymienione od tych najbardziej do mniej trudnych (rozpoczyna się od "Śmierć małżonka"). Należy zaznaczyć wszystkie, które miały miejsce w naszym życiu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na podstawie ich liczby i "mocy" wydarzeń, szacuje się, jakie jest prawdopodobieństwo, że minione wydarzenia mogą mieć istotny negatywny wpływ na nasze samopoczucie, kondycję psychiczną i dawać objawy fizyczne stresu przewlekłego lub potraumatycznego. Każdy człowiek ma jednak indywidualną wrażliwość, inną historię życie, znajduje się w innym momencie, innej rzeczywistości, środowisku - i takie same wydarzenia mogą w zupełnie inny sposób wpływać na dwie różne osoby. Różnimy się stylem reagowania na stres, cechami osobowości, stosowanymi mechanizmami obronnymi, odebranym wychowaniem, atmosferą domu rodzinnego itp. Kwestionariusze i badania diagnozujące te cechy czy skłonności do zaburzeń życia psychicznego nie są ogólnodostępne. Może je wykonywać, analizować i opracowywać wyniki jedynie osoba do tego przygotowana - np. psycholog czy lekarz psychiatra. Formą diagnozy są również konsultacje psychologiczne lub psychiatryczne (osobisty kontakt w gabinecie), których zazwyczaj nie można zastąpić inną "bezosobową" formą.

Pozdrawiam!

Tak, istnieją badania oparte na rozmowie z psychologiem, kwestionariuszach tradycyjnych, jak i kwestionariusze on-line, które pozwalają ustalić poziom obciążenia stresem i strategie radzenia sobie z nim. Są strategie bardziej skuteczne i wskazane (szukanie wsparcia społecznego, uważność, kształcenie się w inteligencji emocjonalnej) i strategie mniej skuteczne, mające często efekt odwrotny (np. oparte na unikaniu). Diagnozę taką przeprowadza najczęściej psycholog.

Nie do końca rozumiem, co Pan ma na myśli pisząc: "odpowiedni poziom stresu"? Czy pyta Pan o poziom "dobodźcowania", czyli odpowiedni dla danego człowieka poziom stymulacji?
W rozumieniu psychologicznym stres jest już sytuacja skrajną, mówiąca o dyskomforcie jednostki. I o ile przez jakiś czas pewien poziom stresu może poprawiać nasze funkcjonowanie, wydajność (warto zajrzeć na prawa Yerkesa-Dodsona), to jest to niejako korzystanie z rezerw, mobilizacja organizmu, która potem wymaga "nadrobienia" (np w formie odpoczynku).