Jak zdiagnozować nadczynność nadnerczy?

Podejrzewam u siebie nadczynność nadnerczy, mam jakieś 90% objawów, które o niej świadczą. Jakie badania powinnam wykonać, by potwierdzić lub wykluczyć tą przypadłość. Jaki jest mniej więcej koszt takich badań i czy jeśli chciałabym zbadać sobie poziom kortyzolu to lepiej zrobić badanie krwi, czy badanie dobowe z próbek ze śliny.

Dzień dobry,

Jeśli podejrzewa Pani u siebie hiperkortyzolemię, to proponuję od razu wykonanie testu hamowania z 1 mg Dexamethazonu. Kortyzol rano na czczo może być nieznacznie podwyższony w różnych stanach (niekoniecznie związanych z patologią nadnerczy, np. w stresie, w otyłosci ,w depresji itd.). Najlepszym badaniem przesiewowym w Pani przypadku będzie test hamowania 1 mg Dexamethazonu. Tabletkę powinna Pani przyjąć o godzinie 23:00 i następnego dnia oznaczyć kortyzol we krwi ok. godziny 8:00 rano. Koszt oznaczenia kortyzolu we krwi to około 30 zł.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz