Jak zdiagnozować opryszczkę narządów płciowych?

Moje pytanie jest kontynuacją wcześniejszego (dot. czerwonych plam na żołędziu). Chciałbym zapytać, czy istnieje jakieś badanie, które jednoznacznie stwierdzi obecność wirusa opryszczki np. badanie krwi, moczu itp. Nie wiem dlaczego jeden lekarz dermatolog wenerolog na podstawie tylko wyniku wymazu z napletka stwierdził, że mam opryszczkę narządów płciowych a drugi temu zaprzeczył. Dodam, że z wyniku wymazu można odczytać, że nie wyhodowano pałeczek rzeżączki, stwierdzono obecność paciorkowca i nie badano pod względem chlamydii. Czy rzeczywiście obie dolegliwości (zapalenie żołędzi zoon i opryszczka) są tak podobne do siebie?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Często stawianie rozpoznania w przypadku chorób dermatologicznych jest trudne, opiera się zazwyczaj na subiektywnej ocenie wzrokowej. Obie jednostki chorobowe (zapalenie żołędzi Zoona i opryszczka narządów płciowych) mogą w pewnych stadiach być do siebie podobne. Chociaż biorąc pod  uwagę przebieg to w przebiegu opryszczki zawsze pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem, które później pękają i pojawiają się nadżerki (czasami pokryte strupem) w tym momencie objawy mogą być podobne do Zapalenia żołędzi Zoona.

Badanie obiektywnym, które służy do potwierdzenia rozpoznania opryszczki jest stwierdzenie HSV (wirusa opryszczki) w wydzielinie ze zmian (pęcherzykowych) za pomocą hodowli wirusa na liniach komórkowych oraz wykrycie antygenów lub DNA wirusa  (za pomocą metody ELISA lub PCR).
Badanie te nie są szeroko dostępne, ale możliwe do wykonania.

Proponuję skonsultować problem z dermatologiem o dużym doświadczeniu, który zajmuje się taką problematyką.

Redakcja abcZdrowie.pl