Jak zdrowo i rozsądnie przytyć?

Witam,

jestem 15-letnią dziewczyną o wzroście 172 cm i wadze 42 kg. Wiem, że to strasznie mało, dlatego staram się przytyć przynajmniej z 5 kg. Niegdyś odchudzałam się (rok temu ważyłam 56 kg), chociaż nie nazwałabym tego odchudzaniem - po prostu ograniczyłam słodycze i nie jadłam kolacji. Od ponad miesiąca jem kolację i ogólnie jem 6 posiłków dziennie. Mam również pytanie, czy może wystąpić efekt jo-jo? Chociaż wątpię, bo jadłam wszystko z minimalną ilością słodyczy. Teraz jem zdecydowanie więcej, tylko nie wiem czy dobrze i czy dalej tak mogę jeść.

Przykładowy jadłospis: śniadanie - 30g płatków + pół szklanki mleka 1,5% + 2 duże kromki chleba pszennego + plaster polędwicy + 4 plasterki pomidora i 4 ogórka zielonego + plaster twarogu półtłustego (czasami plaster sera żółtego), na to wszystko ketchup i musztarda; II śniadanie - kromka chleba z serem białym/jakiś jogurt + serek/kisiel bądź budyń; obiad - duży talerz makaronu z jabłkiem, na to jogurt owocowy; podwieczorek - jakiś owoc lub serek; kolacja - serek wiejski + 2 duże kromki chleba pszennego + 4 ogórki zielone + plaster twarogu półtłustego, na to wszystko ketchup i musztarda, a 2 kromka np. z masłem czekoladowym i serkiem homogenizowanym/jajecznica z 2 jaj z pomidorem i kromka duża chleba. Bardzo proszę o pomoc, nie chcę iść do lekarza ani do dietetyka, bo nie widzę u siebie jakiś początków anoreksji bądź innej choroby - widzę jak wyglądam (za chuda) i nie podoba mi się to.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała jest bardzo niska, przy takich wartościach BMI zaleca się leczenie szpitalne!

Powinnaś przytyć nie pięć, a piętnaście kilogramów - wtedy Twoja waga będzie w normie.

Jeśli nie jesteś w stanie tego zaakceptować, to możesz mieć anoreksję. Leczenie anoreksji to nie tylko dieta, to również psychoterapia.

Podałaś przykład jadłospisu tylko z jednego dnia. Zawiera on mało produktów mięsnych i warzywnych, opiera się głownie na przetworach mleka, dlatego może zawierać mało żelaza.

Wartość kaloryczna posiłków powinna rosnąć stopniowo.
Proponuję, abyś skonsultowała się z dietetykiem.

Serdecznie pozdrawiam