Jak zdrowo i w pełni bezpiecznie przybrać na wadze?

jak przytyć na wadze man 176 wz a waze 60kg co mam zrobic ?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli od dłuższego czasu Pan/Pani nie może przytyć, należy skonsultować się z dietetykiem i lekarzem rodzinnym. Lekarz - powinien wykonać podstawowe badania i ocenić stan odżywienia. Dietetyk ustalić odpowiednią dietę. Przyczyn tego stanu może być wiele - okres dojrzewania, choroby organizmu, błędy dietetyczne. Dlatego też niezbędna jest rozmowa i szczegółowa analiza trybu życia, aktywności fizycznej (a tym samym udziału zwiększonego wydatku energetycznego organizmu), płci, wieku, chorób towarzyszących by móc ustalić plan leczenia niedowagi.

Zbyt mała waga spowodowana jest zbyt małym spożyciem żywności w stosunku do zapotrzebowania. Staraj się jeść regularnie (co 3-4 godziny). Zwiększ objętość posiłków.
Możesz skorzystać z kilku rad, aby zwiększyć kaloryczność posiłków:
1. Zamiast mleka 2%, pij mleko tłuste, 3,2%.
2. Dodawaj mleko w proszku do zup, koktajli mlecznych, deserów.
4. Dodawaj łyżkę śmietany (30%) do deserów, zupy czy sałatek.
5. Gotuj ryż i kaszy na mleku.
6. Dodawaj rozgniecione orzechy np. ziemne lub włoskie do sałatek, surówek i sosów.
7. Przygotowuj ziemniaki z puree z masłem i mlekiem lub ziemniaki pieczone w folii z dodatkiem kwaśnej śmietany i ziół, masła lub majonezu.
8. Kanapki smaruj grubszą warstwa masła oraz dodatkowo- serkiem topionym bądź pasztetem.
9. Jedz zupy kremy przecierane lub miksowane (z pieczarek, zielonego groszku, kalafiora, selera, pora, kurczaka) z dodatkiem masła i śmietany lub żółtka, groszku ptysiowego, grzanek, chrupek, itp.
10. Wykorzystuj całą gamę ziół i naturalnych przypraw. Mocniejsze i bardziej zdecydowane smaki poprawią apetyt.
11. Jedz sałatki na bazie makaronu, ryżu, kukurydzy, z dodatkiem startego sera, orzechów, owoców, wędliny, wędzonej ryby, z majonezem, sosem winegret itp.