Jak zdrowo przybrać ok. 10 kg?

Mam 30 lat, od 10 pracuję fizycznie. Jak to mówi moja żona - jem za 5 osób. Nie odmawiam sobie niczego. Jem dużo nabiału, mięso we wszelkich odmianach (wołowina, wieprzowina, drób). Pochłaniam duże ilości makaronów, ryżu (spagetti, lasagne itp). Potrafię o 23.30 wstać i zrobić sobie 5 kanapek z pasztetem i majonezem (wiem, dziwne połączenie, ale smakuje (bomba kaloryczna)). A co najlepsze od 4 lat ważę nie więcej niż 67-69 kg. Przybrałem 4 kg jak połykałem kreatynę+dekstrozę w tabletkach, ale przy bardzo ciężkiej pracy fizycznej. Teraz pracuję na kopalni, wysiłek jest średni (jak na razie), jem dalej za 5 osób a masy in plus zero? Porobiłem wszystkie badania, "życia wewnętrznego" nie mam, krew itp. w normie.

Mam możliwość iść na siłownię + basen i za paredziesiąt złotych to 10 kilo złapać, ale ja wolę trochę zdrowszy tryb życia. I co wy na to? Może jakaś dobra dietka + ćwiczenia. Chciałbym dla mojej żony trochę lepiej wygladać. Dalej mam kostkę na brzuchu itp., ale trochę więcej w ramionach, na klatce itp. też by się przydało (ze ślubnego garnituru już i tak wyrosłem, a to raptem 5 lat :) ).

Witam serdecznie!

Przyczyną Twojej niedowagi jest nieodpowiednia dieta. Prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, masz ciężką, fizyczną pracę, to pociąga za sobą bardzo duży wydatek energetyczny. Z pewnością zjadasz za mało w stosunku do swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Należy tu zaznaczyć, iż dieta mężczyzny chcącego przytyć nie powinna się różnić od diety zdrowej osoby. Nie można jeść tzw. pustych kalorii, tj. zajadać się słodyczami, fast foodami, majonezem, pasztetem - są to bardzo mało odżywcze produkty, ze znikomą ilością witamin i składników mineralnych. Ponadto są źródłem tłuszczów nasyconych, które w dużych ilościach negatywnie wpływają na nasze zdrowie, zwiększając poziom cholesterolu we krwi, prowadząc do rozwoju miażdżycy.

Puste kalorie lepiej zastąpić zdrowymi "bombami kalorycznymi". Spróbuj wprowadzić do swojego jadłospisu kaloryczne produkty, takie jak: orzechy, owoce suszone, nasiona słonecznika, pestki dyni, masło orzechowe, dżemy oraz konfitury. Zrezygnuj z napojów gazowanych, ponieważ szybko wypełniają żołądek i mogą hamować apetyt.

Najlepiej zjadaj 5 posiłków w ciągu dnia. Podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone, a więc: ryż, makarony, kasze, pieczywo z pełnego przemiału. Nie zapominaj o maśle lub dobrej jakości margarynie jako dodatku do pieczywa. Podobnie do sałatek zawsze dodawaj oliwę z oliwek lub olej lniany. Z owoców najbardziej kaloryczne będą banany, awokado oraz winogrona. Zamiast cukru lepiej stosuj miód do dosładzania napoju czy jogurtu naturalnego. Spożywaj także warzywa praktycznie do każdego posiłku, a jako sycący dodatek wybieraj chude mięso, ryby morskie (tłuste ryby są kaloryczne, a ich tłuszcz jest bardzo zdrowy). Nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów - pij wodę, ale również soki owocowe i warzywno-owocowe (bez cukru) - będą stanowić dodatkowe źródło kalorii.

Pozdrawiam