Jak zdrowo przytyć w wieku 18 lat?

mam 18lat , 160cm wzrostu i 42kg , chce przytyc . duzo jem lecz nie tyle , pomozcie blagam :(

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę stosować wysokokaloryczną dietę (powyżej 3000 kcal) i regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Warto też się udać do lekarza POZ, który wykluczy choroby ( np. tarczycę) będące przyczyną niedowagi. Pozdrawiam.

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, Zaleceniem dla Pana będzie stopniowe zwiększenie kaloryczności dziennego jadłospisu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Należy ponadto pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Najlepiej spożywać wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Zaleceniem będzie również utrzymanie aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie ponadto wizyta u specjalisty-dietetyka, który indywidualnie ułoży Panu jadłospis, dostosowany do zapotrzebowania kalorycznego. Pozdrawiam, Agata Zmorkowska

Witam. Polecam jeść 6 razy dziennie co 2 godziny, posiłki powinny być pełnowartościowe. Dieta powinna zawierać warzywa, owoce, sery ( półtłuste białe i żółte), chude mięso, ryby( nawet tłuste), orzechy, kaszę, ryż, makaron, ziemniaki, mleko 3%, pieczywo ciemne. Dobrze było by wdrożyć ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej. Pozdrawiam Julita Krawczyk