Jak zdrowo schudnąć przy astmie i zaburzeniach miesiączkowania?

Witam. Mam na imię Ania, mam 19 lat, 165 cm wzrostu i ważę prawie 72 kilogramy. Mam astmę, przez okres liceum nie ćwiczyłam na wfie. Praktycznie bardzo mało się ruszam. Nie jem dużo a moim największym problemem są słodycze. Podobno w tej sytuacji mogłabym sobie pomóc stosując chrom. Nie wiem czy to istotne lecz biorę leki antykoncepcyjne z powodu rozregulowanego cyklu. W mojej rodzinie jest kilka osób z poważną nadwagą i otyłych. Chciałabym schudnć ok 15 kilogramów lecz w tym roku rozpoczynam pierwszą pracę i studia zaoczne. Nie chciałabym więc czuć się zmęczona i osłabiona. Jaką dietę i ćwiczenia zastosować by zdrowo schudnąć?

Witam,

Zarówno leki na astmę, jak i leki hormonalne stosowane w celu regulacji cyklu miesięcznego, mogą przyczynić się do wystąpienia nadwagi.
Prawdopodobnie nadmiar kilogramów jest efektem kumulacji kilku czynników:
- stosowanych leków
- małej aktywności fizycznej
- wadliwego stylu odżywiania (zjadania fast-food'ów, słodyczy).

Zapotrzebowanie energetyczne:

(wyliczone z wzoru Harris'a-Benedict'a)
podstawowa przemiana materii - ok. 1570 kcal/d
całkowite zapotrzebowanie energetyczne (przy założeniu małej aktywności fizycznej - przelicznik x1,6) ok. 2510 kcal
dieta odchudzająca - 2510 kcal - 1000 kcal = 1510 kcal (pozwoli na redukcję 1 kg tygodniowo)

Twoja należna masa ciała:
n.mc. = wzrost w cm - 100 , - 10% uzyskanej wartości, czyli
165 (cm) -100 = 65
65- 6,5 = 58,5 kg to masa, do której możesz dążyć.

Suplementy chromu powodują, iż stabilizuje się stężenie glukozy we krwi, rzadsze są napady głodu i chęci na słodycze.
Piramida zdrowego żywienia (każdego dnia należy spożyć):
•    5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków
•    4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100g
•    1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek, bądź 7 truskawek)
•    mleko i przetwory mleczne 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, lub 100g sera twarogowego, lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny
•    mięso, lub ryby, lub nasiona roślin strączkowych 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry. Część mięsa można zamienić na 40-50g suchych nasion roślin strączkowych, lub 2 sztuki jaj.
•   tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju, lub oliwy, bądź 1 łyżka miękkiej margaryny.
Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.
Zastosowanie może mieć:
•    wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło, gotowanie na parze, tradycyjne gotowanie są lepsze od smażenia)
•    spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (gruboziarnistych kasz, razowego makaronu, pieczywa ciemnego -wydłużają uczucie sytości)
•    włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców
•    ograniczenie dodawanego cukru
•    ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
•    zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.)
•    włączenie do jadłospisu ryb.

Jeśli możesz, spróbuj codziennie wybrać się na spacer.
Oczywiście, jeśli pozwala Ci na to stan zdrowia.
Pozdrawiam