Jak zdrowo się odchudzać w wieku 15 lat?

Witam. Jestem Natalia. Mam pewien problem. Mianowicie ważę około 60-65 kg (nie mam wagi, ale ważyłam się u moich koleżanek, jednak u każdej waga wskazywała co innego) przy wzroście 165 cm. Czasami moją jedyną aktywnością fizyczną jest szkolny wf, jednak staram się ćwiczyć w domu (w miarę możliwości i chęci). W wieku 12 lat ważyłam prawie 70 kg (przy wzroście 157cm), jednak pojechałam do sanatorium, gdzie schudłam 10 kg. Obecnie w ciągu dnia zjadam 4 posiłki. Chciałabym się dowiedzieć, ile powinnam schudnąć i czy diety typu: 1000 kcal można zastosować w moim przypadku.
KOBIETA ponad rok temu

Witaj Natalio,

u dzieci i młodzieży przeciwwskazane są diety niskokaloryczne tj. dieta 1000 kcal. Twoja dieta powinna zawierać minimum 1800 kcal (oczywiście jej kaloryczność powinna wzrosnąć jeżeli będziesz bardzo aktywna fizycznie).

To co przynosi najlepsze korzyści to nauczenie się zdrowych nawyków żywieniowych i stosowanie ich w codziennym jadłospisie. Oto najważniejsze zasady:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach - czyli spróbuj zwiększyć ilość posiłków. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. bądź aktywna fizycznie, codziennie powinnaś być w ruchu minimum pół godziny, lepiej godzinę. Zalecane są: spacery, jogging, pływanie, taniec, rower / rowerek stacjonarny itp. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Szukaj okazji do ruchu np. zamiast jechać windą wejdź po schodach.

Pamiętaj, ze najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy (najbardziej trwały) jest ubytek masy ciała od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wytrwałości oraz sukcesów.
Agnieszka Kuczewska.