Jak zdrowo się odżywiać i dobrze wyglądać?

Witam,

jestem 16-latkiem o wadze 54 kg i wzroście 174,5 cm. Moim głównym problemem są posiłki, gdyż nie wiem jakie i ile posiłków dziennie powinienem spożywać oraz w jakich ilościach, aby nie czuć się przejedzonym. Myślę, że jestem dość aktywny, gdyż mam 8 godzin wf. w tygodniu. Nie wiem, czy moja waga jest odpowiednia do mojego wzrostu i co powinienem zrobić, aby wyglądać dobrze i zdrowo się odżywiać. Proszę o szybką odpowiedź, gdyż bardzo mi jest potrzebna pomoc eksperta w tej dziedzinie. Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 17,8. Oznacza to, że masz niedowagę. Powinieneś przybrać na masie ciała. Aby to zrobić, powinieneś zacząć się prawidłowo odżywiać i uprawiać sport. Proponuję ćwiczenia na siłowni, które zwiększą Twoją masę mięśniową i poprawią kondycję.

Jeśli chodzi o zdrowe nawyki żywieniowe:
1. Powinno się spożywać 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że każdy spożywany produkt między głównymi posiłkami jest również traktowany jako posiłek.
2. Produkty nie powinny być smażone (np. schabowe), ale pieczone, duszone czy gotowane.
3. Zastąp biały chleb, pieczywem pełnoziarnistym lub grahamem.
4. Twój codzienny jadłospis powinien zawierać:
    - 5 porcji produktów zbożowych,
    - 4 porcje warzyw,
    - 3 porcje owoców,
    - 2 porcje produktów mlecznych,
    - 2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
    - 1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).
5. Mimo iż masz niedowagę, unikaj produktów typu fast food i niezdrowych tłustych przekąsek, które zwiększają ryzyko niektórych chorób.
6. Spożywaj białko zwierzęce i roślinne, tzn. mleko, sery, kefiry, jogurty, maślanki, mięso, ryby, jaja, warzywa strączkowe, które pomogą Ci nabrać masy.

Pozdrawiam