Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak zerwać z nałogiem masturbacji?

Witam serdecznie, Mam poważny problem. Od czterech lat regularnie się masturbuję (czasem nawet po 3 razy dziennie), ale chcę z tym skończyć raz na zawsze. Od dwóch dni jestem czysty, ale chodzę strasznie poddenerwowany i nie mogę się na niczym skupić. Kiedy to powinno przejść i wrócić do normy? To znaczy do stanu w którym nie będę "musiał" tego robić. Dodam, że w grę nie wchodzi żadna aktywność seksualna, nie pytajcie dlaczego. Po prostu chcę się wyrwać z nałogu i tyle. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Potrzeby seksualne są objawem zdrowia i dotyczą większości dorosłych ludzi. Trudno więc oczekiwać, aby Pana napięcie seksualne całkowicie zniknęło. Jest naturalne, prawidłowe i powszechne, aby je mieć i zaspokajać - aktywnością seksualną w relacji lub masturbacją. Całkowita rezygnacja z masturbacji może więc okazać się bardzo trudna lub niemożliwa i takie postanowienie może rodzić u Pana dodatkową frustrację.

Uzależnienie od seksu/ masturbacji jest nieco podobne do np. uzależnienia od jedzenia, napadowego obżarstwa. Trzeba i warto odzyskać kontrolę i świadomość tych zachowań, ale całkowita rezygnacja z nich nie jest możliwa, ponieważ zarówno głód, jak i napięcie seksualne nie znikną, zawsze będą częścią naszego życia.. Kluczem jest nauka rozpoznawania i nazywania swoich potrzeb, rozróżniania potrzeb seksualnych od innych (łatwo można ją pomylić z innymi emocjami), zrozumienia i akceptacji swojej seksualności itp.

Właściwą drogą jest podjęcie psychoterapii, najlepiej u specjalisty będącego jednocześnie seksuologiem i terapeutą uzależnień.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Dzień dobry, Wydaje się że odpowiednim krokiem będzie osobiste skonsultowanie się ze specjalistą (psychoterapeuta, seksuolog). Pomoc może Pan uzyskać np.: w Poradni Seksuologicznej, PZP lub prywatnie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety