Rezonans magnetyczny kolana a interpretacja wyników

W związku z bólem miałam wykonany rezonans magnetyczny kolana. Proszę o interpretację niżej podanego opisu rezonansu magnetycznego kolana. Czy jedynym sposobem leczenia jest wykonanie artroskopii, czy też można pomóc w inny sposób? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.  Rezonans magnetyczny kolana wykonano w płaszczyznach prostopadłych, uzyskując obrazy T1 i T2 zależne, PD, FATSAT, bez dożylnego podania środka kontrastowego. Chrząstka stawowa rzepki w części bocznej o dyskretnie nierównym zarysie z drobnymi obszarami o podwyższonej IS, bez ewidentnych szczelin pęknięć. Dyskretnie nieregularny zarys chrząstki stawowej kłykci przyśrodkowych kości udowej i piszczelowej. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej o niejednorodnie podwyższonej intensywności sygnału, najpewniej z pionową szczeliną pęknięcia przy wewnętrznej krawędzi rogu tylnego oraz wąską szczeliną pęknięcia sięgającą powierzchni zewnętrznej (w sąsiedztwie torbiele łąkotkowe, poza tym zmiany obrzękowe przylegających tkanek miękkich). Trzon łąkotki przyśrodkowej dyskretnie wypchnięty poza obrys powierzchni stawowej, w niewielkim stopniu modeluje przebieg więzadła pobocznego piszczelowego. Zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym. Obraz pozostałych struktur stawu kolanowego lewego w badaniu MR bez istotnych odchyleń od normy. Na co wskazuje taki wynik rezonansu magnetycznego kolana?

Witamy!

Niestety nie opisała Pani dokładnie dolegliwości (od kiedy są obecne, kiedy się nasilają, czy były urazy, czy ustępują po środkach przeciwbólowych), w związku z tym interpretacja nie może być bardzo precyzyjna. Opisany obraz sugeruje zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, ewentualnie urazowym. W związku z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej może istnieć potrzeba jej rekonstrukcji. Taką możliwość daje artroskopia. Jest to zabieg z pozoru nieprzyjemny i wzbudzający wiele obaw, jednakże wcale nie musi taki być. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym (najczęściej). Rutynowo używany artroskop ma średnicę ok 4 mm, czyli ślad po zabiegu nie będzie duży. Zabieg ten pozwala potwierdzić rozpoznanie, pogłębić diagnostykę i zrekonstruować zniszczone struktury. Po zabiegu opatrunek jest utrzymywany 5-7 dni. Zaleca się odciążenie stawu przez co najmniej 2 dni. Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam!