Jak zinterpretować taki opis RTG?

Witam, mój dziadek ma 67 lat, wreszcie zdecydował się na operację przepukliny mosznowej, połączoną również z usunięciem wodniaka jadra. Tak wygląda opis RTG, jaki otrzymał: "Przepona i kąty wolne. Pola płucne o cechach PZO. Smużaste zagęszczenia w okolicy nadprzeponowej lewej - zmiany pneumoniczne. Sylwetka serca zbliżona do konfiguracji pulmonalnej". Jak to zinterpretować? PZO to przewlekłe zapalenie oskrzeli? Zastanawiam się, czy mój dziadek nie ma POCHP, na razie nikt u niego tej choroby nie zdiagnozował. Dziadek pali papierosy od 50 lat, często kaszle, szczególnie rano. Co do samej operacji - jest bezpieczna w tym wieku?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście opisywane zmiany wskazują obraz występujący między innymi w POChP, dodatkowo wywiad tak przewlekłego nikotynizmu sugeruje takie rozpoznanie. Warto również wykonać badanie spirometrii oraz skonsultować się z internistą w celu włączenia ewentualnego leczenia. Oczywiście powinien być bezwzględny zakaz palenia.

Nie wiem, jakie inne choroby współistniejące ma Pani dziadek, ale niezależnie od tego - operacje przepukliny mosznowej są zaliczane do tych  bezpieczniejszych. Jak każda ingerencja wiąże się z pewnym ryzykiem, ale nie jest ono zazwyczaj duże. Zwłaszcza, że przeprowadza się w większości przypadków w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Zawsze bardziej obciążające dla organizmu jest znieczulenie ogólne.

Natomiast ryzyko operacyjne, tak naprawdę ustala się zawsze indywidualnie - biorąc pod uwagę korzyści, jakie Pacjent wynosi po zabiegu oraz indywidualne czynniki ryzyka na podstawie całościowego obrazu klinicznego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!