Jak zinterpretować wynik badań przed zajściem w ciążę?

Witam. Zrobiłam sobie cały pakiet badań zwany „Dla kobiet planujących ciążę”. Jak się okazuje z tego, co po czasie wywnioskowałam, należy robić IgG oraz IgM, a w pakiecie były tylko niektóre z tych badań, w związku z tym już sama nie wiem, jak interpretować wyniki. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników (przedstawię te, które mnie niepokoją). Różyczka igG 113 IU/ml, Cytomegalowirus IgG 9,910, Toksoplazmoza IgG 5,00 IgM 0,069, Wirus zapalenia wątroby typu B: Przeciwciała anty HBs 17,93 mIU/ml, Wirus zapalenia wątroby typu C: Przeciwciała anty HCV ujemny, Prolaktyna 26,71 ng/ml H, Neutrofile 2,39 tys./ul L, Eozynofile 7,4% H, Potas 5,27 H, Cholesterol całkowity 231 H. Przy wynikach, przy których jest H lub L miałam oznaczoną flagę i literkę H lub L. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Witam serdecznie.

Przed planowaną ciążą warto upewnić się, że jesteśmy zdrowi, jednak najlepiej, gdy panel badań jest dobierany przez lekarza położnika.
W wynikach, które Pani wykonała, jest kilka nieprawidłowości, które wymagają kontaktu z lekarzem rodzinnym i ginekologiem oraz uzupełnienia wywiadu chorobowego i badania fizykalnego - wówczas podjęcia decyzji o działaniach.

Oznaczane przez Panią przeciwciała w różnych klasach, to znaczy IgG oraz IgM, mają za zadanie określić, czy nie ma aktywnej fazy choroby (wówczas wysokie są przeciwciała klasy IgM) lub czy dane choroby już Pani wcześniej przechodziła - wówczas podniesione jest miano IgG. Proszę również pamiętać, że w poszczególnych laboratoriach mogą się różnić normy laboratoryjne, co związane jest z różnymi metodami przeprowadzania oznaczeń.

Tak więc po kolei - różyczka IgG - ma Pani dodatnie przeciwciała, które mogą świadczyć o przebytym zakażeniu (rozumiem, że przeciwciała klasy IgM są ujemne). Warto ponownie oznaczyć poziom tych przeciwciał za kilka tygodni. Jeżeli wynik będzie niższy lub taki sam, świadczy to o dawno przebytym zakażeniu, więc wówczas spokojnie może Pani planować ciążę, bo nie zachoruje Pani powtórnie. Natomiast, jeżeli wynik wzrośnie, może świadczyć to o przetrwałym zakażeniu i wymaga konsultacji z lekarzem.

Cytomegalowirus IgG - jeżeli wynik IgM jest ujemny, świadczy to o przebytym zachorowaniu, czyli nie zachoruje Pani ponownie, więc ponownie spokojnie można planować dziecko.

Toksoplazmoza- niestety nie podała Pani metody oznaczania, a normy niestety są różne. Jednak wyniki wskazują na brak obecności przeciwciał, co oznacza, że nie przechodziła Pani toksoplazmozy, co wymaga od Pani zachowania bardzo dużej ostrożności w ciąży, aby do zakażenia nie doszło.

Przeciwciała anty HBs - badanie miało na celu stwierdzenie, czy jest odporność na wirusa zapalenia wątroby typu B. Gdy wynik wynosi powyżej 100, to odporność jest wysoka. W Pani przypadku wynik jest dodatni, ale poziom przeciwciał jest niższy niż zalecany - wskazana jest konsultacja z lekarzem i rozważenie ponownego szczepienia p/WZW B.
Przeciwciała anty HCV ujemne - jest to wynik prawidłowy.

Wynik prolaktyny - norma do 25, tak więc jest nieznacznie przekroczony. Jest to hormon wytwarzany w przysadce mózgowej, a nieprawidłowe wartości mogą być związane z utrudnieniem zajścia w ciążę. Wskazana jest konsultacja z ginekologiem, który po zbadaniu i pełnym zebraniu wywiadu ustali dalszy plan leczenia.

Neutrofile i eozynofile - oba składowe morfologii - wyniki nieznacznie odbiegają od normy. Proszę powtórzyć badanie, w przypadku ponownego wzrostu eozynofilów warto wykluczyć chorobę pasożytniczą.
Cholesterol całkowity - jest u Pani niestety zbyt wysoki - konieczne jest wprowadzenie diety ubogotłuszczowej i ponowne wykonanie badania za 3-6 miesięcy.

Jeżeli nie miała Pani wykonywanego TSH, dobrze byłoby to badanie jeszcze wykonać.
Życzę wszystkiego dobrego i oczywiście powodzenia w staraniu o maluszka.
Pozdrawiam