Jak zinterpretować wynik badania EKG?

Witam serdecznie, przesyłam moje badania EKG całodobowe. Podczas badania zarejestrowano: - 101037 Qrsów, - średni rytm HR wyniósł 74, - Max rytm HR 131, - Min rytm HR 34. Ponadto wykryto: - 0 pojedynczych nadkomorowych pobudzeń przedwczesnych, - 0 nadkomorowych częstoskurczy napadowych, - 2 tachykardii, - 11 bradykardii, - 23 rytmów niemiarowych, - 135 przerw. 0 pobudzeń komorowych - 0 pojedynczych przedwczesnych pobudzeń komorowych, - 0 częstoskurczy komorowych, - 0 czynnych rytmów komorowych, - 0 liczba pobudzeń gromadnych, - 0 bigeminii, - 0 par. oraz pobudzenia własne: - 0 pobudzeń wystymulowanych, - 0 pobudzeń zsumowanych, - 0 bloków, - 0 pobudzeń własnych użytkownika typu 1, - 0 pobudzeń własnych użytkownika typu 2, - 0 pobudzeń własnych użytkownika typu 3. Pacjent zasygnalizował 3 sytuacji nietypowych (tzw. eventów).

Podsumowanie badania: wykonanie badanie trwało 23:53:14. Rejestrowano miarowy rytm wiodący o średniej częstości 74/min (maks. HR 131/min o godz. 14:28, min. HR 34/min o godz. 5:16). Ponadto wykryto: 2 tachykardie, 11 bradykardii, 135 pauz (powyżej 2,0 s; najdłuższa 2,17 s) w godzinach nocnych w mechanizmie p-k. Nie rejestrowano epizodów obniżeń ST. Proszę o odpowiedź, czy mam się martwić, co ze mną? Podobno zaobserwowano przerwy w biciu serca - co to oznacza? Czy może się zdarzyć, że jak jest ta przerwa w biciu serca, to nie zacznie ponownie bić? Pozdrawiam.

Witamy!

Niestety aby oceniać badanie Holter EKG należy mieć pełny obraz pacjenta. Sam Pani wynik nie jest zły, nie musi oznaczać patologii. Dopiero z zestawieniem wywiadu oraz objawów klinicznych może sugerować problem organiczny. Przerwa jest to tzw. zahamowanie zatokowe, sytuacja gdy dochodzi do zatrzymania czynności serca. Zazwyczaj trwa krótko i właściwy rytm powraca i tak było u Pani. Ta sytuacja może występować u osób całkowicie zdrowych (jako wyraz wzmożonego napięcia nerwu błędnego). Pauzy mogą również trwać dłużej, wówczas włącza się rytm zastępczy poza zatokowy lub utrzymuje się asystolia. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku organicznych chorób serca lub pod wpływem leków.
Ogólnie wydaje się, że sam wynik nie jest niepokojący, natomiast konieczne jest zestawienie go razem z innymi badaniami oraz obrazem klinicznym.
Proponuję skonsultować problem z kardiologiem.

Pozdrawiam serdecznie!