Jak zinterpretować wynik ciśnieniomierza?

Jak zinterpretować wynik ciśnieniomierza, tj. w przypadku gdy leżę na łóżku i się podniosę to w momencie pomiaru ciśnieniomierz pokazuje arytmie i wysokie ciśnienie dolne, lub wysokie oba parametry. Gdy posiedzę chwilę i zmierzę jeszcze raz to wynik jest wmiarę normalny. Dodam że również od czasu do czasu czuję takie bulgotanie, w okolicy serca, lub w sercu nie umiem tego określić.

Wiarygodną metodą pomiaru ciśnienia krwi jest pomiar po 5 minutach spoczynku, dokonany w pozycji siedzącej z mankietem na wysokości serca. Inne "eksperymenty" nie mają sensu. Wahania tetna ci ciśnienia przy nagłych zmianach pozycji są nirmalną fizjologią. Tętno i ciśnienie nie jest funkcją liniową i podlega wahaniom w każdej minucie a czasami sekundzie naszego życia.