Jak złagodzić objawy nerwicy natręctw?

Mam natręctwa myśli. Od 1 klasy podstawówki (może dalej trochę, później) miałam odruchy obsesyjno kompulsywne, tiki nerwowe, odruchy powtarzające te same czynności itp. ale radziłam sobie z tym jakoś. Od połowy 2 klasy gimnazjum dostałam myśli natrętnych, szeptanie, mówienie w myślach, nie wiem, jak to wyleczyć. Nie daję rady już, mam chłopaka, o którego się boję, tak straszne mam myśli. Boję się nawet mieć dziecko w przyszłości. Boję się o niego. Czasami nie pozwalają mi normalnie żyć te straszne myśli, a wstydzę się rodzicom powiedzieć, a tym bardziej chłopakowi, bo nie wiem, jak zareaguje. Jak chociaż je zmniejszyć samemu? Jakieś uspokajające leki może?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to bardzo poważna choroba, której nie da się wyleczyć na własną rękę. Można starać się złagodzić objawy chorobowe, ale będzie to tylko doraźne leczenie. Nerwica natręctw wymaga profesjonalnej pomocy psychiatrycznej. Tylko lekarz psychiatra jest w stanie dobrać odpowiednie leki i dawki leków oraz określić, czy zastosować leczenie zintegrowane w postaci farmakoterapii i psychoterapii. Nie może Pani udawać przed otoczeniem, że problemu nie ma, bo problem jest i nie zniknie. Oszukując siebie i innych, sprawia Pani tylko, że nerwica się pogłębia. Poza tym, nie wiadomo, czy Pani autodiagnoza jest słuszna. Być może tiki nerwowe, obsesje i kompulsje, mówienie w myślach czy myśli natrętne to niekoniecznie objawy nerwicy natręctw, ale składowa bardziej złożonego zespołu psychopatologicznego. Konieczna jest wizyta u psychiatry. Radziłabym udać się Pani do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, by porozmawiać o swoich dolegliwościach. Nie warto udawać przed rodzicami i chłopakiem, że wszystko jest w porządku, kiedy Pani sobie nie radzi. Nie musi Pani zgrywać super bohaterki. Przecież może Pani poprosić o wsparcie i pomoc. Nie ma się czego wstydzić ani obawiać. Nie radzę leczyć się na własną rękę, łykając leki uspokajające. Leki mogą znieść objawy, ale nie zlikwidują przyczyny zaburzeń. Proszę zadbać o swoje zdrowie, tym bardziej, że przykre dolegliwości towarzyszą Pani od szkoły podstawowej.

Więcej na temat nerwicy natręctw może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-natrectw
http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw
http://portal.abczdrowie.pl/natretne-mysli-i-kompulsywne-zachowania-jak-sie-od-...
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy-natrectw
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-obsesyjno-kompulsyjne-leczenie

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam,

OCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne) inaczej nerwica natręctw wymaga specjalistycznego leczenia psychiatrycznego (farmakoterapia) i/lub psychoterapia), problem nieleczony będzie się pogłębiał, wymagana jest konsultacja psychiatryczna i ukierunkowane leczenie. Zaburzenia psychiczne tak, jak inne schorzenia, np. choroby serca, wymagają systematycznego leczenia specjalistycznego, w związku z tym proszę powiedzieć rodzicom o swoim cierpieniu, konieczna jest pomoc (systematyczna) psychologa/psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie