Jak zlikwidować kompleksy i przestać bać się żyć?

Jak zlikwidować swoje własne kompleksy i przestać bać się żyć? Jak uwierzyć w siebie?

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultację do psychoterapeuty, która być może zakończy się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w PZP, prywatnie.

Witam serdecznie,

Budowanie samooceny to stopniowy proces. Warto zacząć od przyjrzenia się temu, skąd pochodzi lęk przed życiem i złe myślenie o sobie. Często źródło tkwi w krytycznym stosunku rodziców, w trudnych doświadczeniami z dzieciństwa, doznanych krzywdach. Tutaj znajdzie Pani więcej na ten temat
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/09/84/

Budowanie samooceny warto zacząć od dobrego myślenia o sobie. Jeśli stale koncentrujesz się na tym, co ci się w sobie nie podoba, zaczyna wchodzić ci to w nawyk i potem trudno ci zauważać to, co w tobie dobre i piękne, co ci się udało, za co możesz siebie pochwalić. Zaczynasz źle o sobie myśleć i coraz mniej lubisz samą siebie.
Nie chodzi tylko o wygląd. Gdy nazywasz siebie kretynką, życiową ofiarą, głupkiem, tą, która w niczym nie jest dobra, dla nikogo nie jest ważna i której nie da się pokochać, podsycasz niechęć do samej siebie i zmniejszasz poczucie własnej wartości.
Tutaj więcej:
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/10/15/pomysl-o-sobie-z-dobrocia/

Psychologowie podkreślają, że jeśli chcesz mieć do siebie prawdziwie głębokie zaufanie, jeśli chcesz zbudować w sobie coś i mocnego i trwałego, potrzebujesz zbudować prawdziwy obraz własnej osoby. Zauważać w sobie nie tylko słabości – w czym pewnie jesteś mistrzem, ale również mocne strony. Możesz odpowiedzieć biorąc kartkę i długopis i odpowiadając na następujące pytania:

Co lubisz w sobie, bez względu na to, jak byłoby to małe i ulotne? Jakie posiadasz zalety, nawet jeśli nie są one idealne w 100%? Co cenią w tobie inni/ za co są ci wdzięczni/ o co proszą? Co osiągnąłeś w życiu (nawet jeśli jest to coś małego)? Co potrafisz robić dobrze (dobrze, a nie doskonale)? Jakie umiejętności przyswoiłeś? Na czym się znasz? Co robisz dla innych/mając na uwadze czyjeś dobro i o jakich twoich cechach to świadczy? Czy jesteś okrutny, nieszczery, nie można na tobie polegać? Jeśli nie, to musisz być inny – jaki? Jakim wyzwaniom stawiłeś czoła? Jakim lękom się przeciwstawiłeś? O jakich twoich cechach to świadczy?

Oczywiście psychoterapia to jak najbardziej właściwe miejsce, aby budować swoją samoocenę i przestać się bac życia.

Pozdrawiam
Marta Dziekanowska