Jak zlikwidować pajączki na zgięciach kolan?

Witam, na nogach w zgięciu kolan z tylnej strony posiadam pajączki. Chciałabym spytać co zrobić, aby je zlikwidować? Czy można je zlikwidować odpowiednią dietą i ruchem? Do jakiego specjalisty należy się z tym problemem zgłosić? Oraz ostatnie pytanie: czy są jakieś żele dla zmęczonych nóg z pajączkami bez recepty, które można zakupić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Sugeruję zastosowanie maści z kasztanowca, która bardzo pomaga w przypadku tego typu dolegliwości. Ponadto powinna Pani udać się do specjalisty naczyniowca, który oceni zmiany oraz zdecyduje jak powinno wyglądać dalsze postępowanie.

Chciałabym spytać co zrobić, aby je zlikwidować?
- Jedynie działanie zabiegowe w takim przypadku może być w pelni skuteczne.
Czy można je zlikwidować odpowiednią dietą i ruchem?
- Na pewno nie.
Do jakiego specjalisty należy się z tym problemem zgłosić?
- Najlepiej do chirurga naczyniowego zajmującego się skleroterapią lub laseroterapią naczyń.
Oraz ostatnie pytanie: czy są jakieś żele dla zmęczonych nóg z pajączkami bez recepty, które można zakupić?
- Tak, najlepiej stosować żele na bazie heparyny.

Witam serdecznie. Skleroterapia piankowa to wygodna i bezpieczna metoda usunięcia defektów układu żylnego. Efekt nie jest oczywiście bezterminowy i wymaga powtarzania zabiegu co kilka lat. Żaden zabieg czy tabletki nie leczą przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej. Tabletki i żele jedynie zmniejszają doraźnie objawy, a zabiegi spowalniają proces powstawania nowych pajączków Pozdrawiam i zapraszam na leczenie do Ośrodka Flebologii Małoinwazyjnej AVIMED w Bytomiu!
dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

Witam
Z tym problemem powinna Pani udać się do flebologa lub lekarza, który ma doświadczenie w wykonywaniu zabiegów skleroterapii. Skleroterapia jest najskuteczniejszą metodą likwidującą poszerzone żyły i pajączki na nogach. Przed zabiegiem należy wykonać badanie USG-Doppler, aby wykluczyć niewydolność głębiej położonych żył. Żadne domowe sposoby nie są w stanie zlikwidować poszerzonych naczyń. Wspomagającą może Pani stosować żele zawierające kasztanowiec, heparynę, arnikę i troxurutynę.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska

najskuteczniejszą metodą usunięcia pajączków jest ich laserowe zamknięcie. Przed jakąkolwiek interwencją rekomenduję wykonania badania USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych, bowiem pajączki mogą być pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Dieta i ruch nie zlikwidują już powstałych zmian, natomiast są oczywiście mile widziane jako profilaktyka powstawania żylaków.