Jak zlikwidować zrosty pooperacyjne?

Witam. Jestem po dwóch operacjach usunięcia torbieli endometrialnych, czego wynikiem są liczne zrosty, które utrudniają mi zajście w ciążę. Czy istnieje coś, co by pomogło mi je zmniejszyć?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W Pani przypadku zrosty w obrębie miednicy mniejszej (tam, gdzie znajdują się narządy układu rozrodczego) spowodowane moga być zarówno przebytymi operacjami, jak i samą endometriozą. Jedyne skuteczne leczenie to kolejna operacja (najlepiej laparoskopowa), podczas której włóknista tkanka, tworząca zrosty, zostaje przecięta-  jest to tzw. uwalnianie zrostów. Jeśli rozległość zrostów spowoduje, że Pani lekarz uzna taki zabieg za wskazany, to po operacji Pani szanse na ciążę wzrosną.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!