Jak zmienia się apetyt wraz z wiekiem?

Jak wspomagać apetyt u osób starszych? Mój 85 letni teść od jakiegoś czasu w ogóle nie chce jeść, mówi, że nic mu nie smakuje, ale przecież gotuję tak jak wcześniej... Czy to możliwe, że starszym osobom zmienia się zmysł smaku?

Jak najbardziej wraz z wiekiem zmysł smaku i węchu ulega osłabieniu (jak inne zmysły) i jedzenie, które dawniej bardzo smakowało zaczyna być odczuwalne jako mdłe i bez wyrazu. Przygotowując więc posiłki dla osoby starszej warto zadbać o to, aby smaki były bardziej wyraziste, dla ich podkreślenia można używać naturalnych wzmacniaczy smaku i zapachu (wywary z warzyw i mięsa, wywary z grzybów, pomidory, zmielone nasiona i orzechy oraz część przypraw). Dodatek ziół podniesie walory smakowe i wpłynie pobudzająco na apetyt. Ważne jest słuchanie potrzeb osoby dla której robi Pani posiłki i dostosowanie się do jej preferencji smakowych. Oprócz tego można także użyć dostępne w aptece środki pobudzające apetyt oraz środki do uzupełnienia wartości odżywczej diety jeżeli pomimo Pani wysiłków teść nadal będzie odmawiał jedzenia (np. Nutramil) - są to koktajle zawierające wszystkie składniki odżywcze, można je podać oprócz tradycyjnej żywności żeby uzupełnić potencjalne niedobory w diecie wynikające z osłabionego apetytu. Niezależnie jednak od diety skonsultowałabym problem braku apetytu z lekarzem prowadzącym, bo być może jest to tylko manifestacja problemów medycznych, które wymagają leczenia. Życzę dużo zdrowia!