Jak zmienić fakt, że partner mnie poniża?

Witam . Mam 28l.i czwórkę dzieci. W związku z mężem jesteśmy od 10lat.zawsze był bardzo zazdrosny ale od pewnego czasu ok (2) lat może trochę dłużej zaczęły się dziać inne rzeczy i się coraz bardziej nasilają. Pojawiają się prawie codziennie wyzwiska Obrażanie ponizanie nawet przy obcych osobach. Mówienie ze wszystko jest źle zrobione ze nic nie umiem. Czasem nawet są popychanki i nastawienie dzieci ze jestem zła. Mam już tego dosyć i czasem jest mi bardzo cięzko i są łzy i myśli dlaczego ja??? Czy można to jakoś zmienić. Co zrobić?? Milena

1. Porozmawiać na spokojnie z mężem i spróbować
wyjaśnić skąd się to bierze.
2. Pójść z mężem do psychterapeuty lub psychologa zajmujęcego się terapią par. To najlepsze wyjście niestety zakładajęce, że partner się zgodzi.
3. Pójść samemu do psychoterapeuty albo psychologa - to też niezłe wyjście bo będzie miała Pani wsparcie.
4. Jeżeli nic się nie da zmienić - rozwieść się.
Pozdrawiam

Opisane przez Panią sytuacje bardzo wyraźnie wskazują na występowanie przemocy psychicznej, ma ona miejsce wtedy, gdy występuje:

kontrolowanie kontaktów ofiary z rodziną lub znajomymi (tak telefonicznych, jak i osobistych),
szkalowanie, szykanowanie i urąganie ofierze,
wyzywanie, oskarżanie, a czasem również przedrzeźnianie i wyprowadzanie z równowagi,
protekcjonalne, lekceważące, pozbawione szacunku postępowanie i/lub wypowiedzi w stosunku do ofiary przy osobach trzecich,
grożenie partnerowi bezpośrednią napastliwością, niszczeniem rzeczy ofiary, wyładowywaniem agresji na przykład poprzez rzucanie przedmiotami, trzaskanie drzwiami czy kopanie w ściany,
obarczanie ofiary winą za własne zachowania sprawcy, wywoływanie poczucia odpowiedzialności za relacje w związku i niekontrolowane emocje oprawcy.
Powinna zacząć Pani od poszukania pomocy - tą pomocą będzie na początek szczera rozmowa ze specjalistą - znajdzie go Pani np. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w swoim mieście - bądź większym ościennym. Może Pani porozmawiać również przez telefon : na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" 22 668-70-00 (Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii") może Pani również odwiedzić stronę http://www.niebieskalinia.pl
Jeśli zdecydowała się Pani tutaj napisać - to już zrobiła Pani pierwszy krok w poszukiwaniu pomocy - pozdrawiam.