Jak zmienić myślenie z katastroficznego na zdroworozsądkowe?

Jak zmienić myślenie z katastroficznego na zdroworozsądkowe?? Nieustająco wszystkie nadchodzące wydarzenia przerabiam w głowie, tworzę scenariusze i na ogół są one katastroficzne - wywołuje to we mnie lęk, stres, duszności, złe emocje - a jeszcze nic się nie wydarzyło!! Zawsze potem okazuje się, że obawy były nieuzasadnione. Jak się tego oduczyć?! Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Należy przede wszystkim wyjść z prawdziwego założenia, że nasze myśli to tylko myśli a nie fakty. Pani katastroficzne wyobrażenia na temat tego co się wydarzy z pewnością mają przyczynę, którą warto byłoby odkryć. Praca terapeutyczna z takim problemem jest bardzo skuteczna w podejściu poznawczo-behawioralnym lub intergacyjnym. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy terapeuty lub psychologa. Doraźnie warto spróbować spojrzeć na pojawiające się myśli w sposób bardziej obiektywny. tj. spróbować znaleźć twarde dowody potwierdzające oraz zaprzeczające ich prawdziwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Dzień dobry, myśli nie są tożsame z rzeczywistością, jednak mogą znacznie wpływać na nasz stan emocjonalny. Jeżeli takie funkcjonowanie mocno pani przeszkadza zachęcam do podjęcia terapii u psychoterapeuty behawioralno - poznawczego, podczas której nauczy się pani ograniczać wpływ myśli na pani emocje. Pozdrawiam.

Nasze myśli determinują nasze samopoczucie i zachowanie. Skutecznie potrafią zepsuć nastrój i nastawienie. Dobre efekty w pracy nad myśleniem katastroficznym przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Dlatego zachęcam do wizyty u terapeuty pracującego w tym nurcie.

Pozdrawiam serdecznie.