Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Witam. Mam 16 lat, ważę 53kg przy 169cm wzrostu. Staram się ćwiczyć, jednak nie jest to tak naprawdę regularne. Od niedawna chodzę raz w tygodniu na basen. Chciałabym zmienić na stałe swoje nawyki żywieniowe, chudnąc przy tym około 3kg dla lepszego samopoczucia i zdrowia. Staram się spożywać regularnie śniadania, jeść 5 razy dziennie. Mój dzień żywieniowy najczęściej wygląda tak: Śniadanie (godz. 7:00-7:30): jem najczęściej płatki owsiane na mleku lub płatki typu cornflakes z mlekiem, do tego herbata z jedną łyżką miodu i cytryną. II śniadanie (godz. 9:40-11:30): kanapka z razowym chlebem, masłem, najczęściej drobiową wędliną lub serkiem typu almette i warzywem Obiad (godz. 14:30-16:00): są to domowe obiady, przygotowane przez moją mamę. Składają się z dwóch dań, np. zupa pomidorowa z ryżem, pierś z kurczaka z ziemniakami, surówka Podwieczorek (17:30-18:00): owoc, najczęściej jabłko lub grejpfrut, czasem mała kanapka warzywna Kolacja (19:00-19:40): jogurt z musli, bakalie, herbata z łyżką miodu i cytryną. Przez resztę dnia towarzyszy mi woda i soki/napoje niegazowane. Najczęściej jest tak, że w ciągu tygodnia stosuję rozsądną dietę, ale czuję chwilami niedosyt, więc kiedy przychodzi weekend sięgam po słodycze czy inne niezdrowe, słone przekąski i tracę zdrowy rozsądek. Dodam, że około roku temu schudłam 5kg, jedząc zdrowo i z umiarem (utrzymałam tę wagę). Co powinnam zrobić, aby nie opychać się weekendami i zmobilizować swój organizm do większej wytrwałości?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 18,59 i znajduje się między 10 a 25 percetylem. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, ale także zakres ten określany jest mianem "szczupłości". Nie będzie korzystne dla Ciebie dalsze odchudzanie, powinnaś z tego zrezygnować. Takie zabiegi dietetyczne mogą mieć niekorzystne skutki zdrowotne - zaburzenia mineralizacji kości, zanik miesiączkowania itp.

Twój jadłospis jest poprawny. Opisane przez Ciebie produkty i potrawy są prawidłowe ze względu na wartość odżywczą.
Chwile słabości i sięganie po produkty zawierające cukier czy tłuszcze, zdarzają się każdemu. Nie powinnaś bardzo się tym przejmować. Owszem jeżeli zdarza się to zbyt często, można spróbować temu przeciwdziałać. Powinnaś znaleźć sobie jakieś zajęcie, aby nie myśleć o podjadaniu. Gdy Twój dzień będzie wypełniony obowiązkami, nie będziesz miała czasu pomyśleć o przekąskach, słodyczach itp.
Jeżeli masz ochotę na podjadanie, sięgaj po produkty zdrowsze - koktajle mleczne z owocami, ciastka owsiane/żytnie, gorzką czekoladę zamiast mlecznej, pieczone jabłka czy gruszki z miodem. Lecz pamiętaj, że chwile słabości nie są niczym złym, zważywszy na to, że jesteś bardzo szczupłą osobą.

Pozdrawiam