Jak zmienić w sobie impulsywność?

Witam! Jestem nerwowy bardzo wrazliwy,impulsywny jak cos nie idzie po mojej mysli.Czy da sie zmienic zebym byl spokojny i wyluzowany sie tak nie przejmowal? Gdy jestem np.zdenerwowany po klotni z ukochana osoba chce mi sie plakac...jak to w sobie zmienic?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Odpowiedź na Pana pytanie nie jest wbrew pozorom taka prosta. Po pierwsze warto zastanowić się dlaczego postrzega Pan swoją wrażliwość jako coś wymagającego zmiany. Kolejnym elementem, o którym Pan napisał jest impulsywność i nerwowość, w których wypadku warto byłoby poszukać przyczyn zarówno sytuacyjnych jak i temperamentalnych. Dlatego myślę, że warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, który pomoże Panu w osiągnięciu wyznaczonych przez Pana celów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Witam Pana. Jest taki nurt w psychoterapii poznawczo-behawioralny. Zajmuje się on wpływem naszych myśli i przekonań na nasze życie emocjonalne i zachowania. Proszę poszukać w swojej okolicy terapeuty poznawczo-behawioralnego, który pomoże Panu przyjrzeć się, które myśli i przekonania mają największy wpływ na Pana funkcjonowanie (również w bliskiej relacji). Specjalista pomoże Panu również wypracować skuteczne sposoby modyfikacji myśli i przekonań co spowoduje zmianę w Pana bilansie emocjonalnym i zachowaniach a tym samym poprawi Pana samoocenę. To, że chce się Panu płakać po kłótni z bliską osobą oznacza, że powstałe napięcie (energia) potrzebuje być rozładowane. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Dzień dobry, trudno ocenić poziom pana impulsywności, to że chce się panu płakać, czy że pan płacze po kłótni z kimś nie świadczy o żadnym zaburzeniu. Zależy w jakich okolicznościach się to zdarza, jak często, z powodu jakich konfliktów. Jeżeli takie funkcjonowanie panu przeszkadza i chciałby pan je zmienić zalecam konsultacje u psychologa - psychoterapeuty, który po diagnozie zaproponuje dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

Żeby zbadać czy faktycznie jest Pan nadwrażliwy, potrzebny jest dokładny obraz sytuacji. Chodzi o to by dowiedzieć się jak często i w jakich konkretnie momentach reaguje Pan impulsywnie. Dlatego zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą. Najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam serdecznie.