Jak zmniejszyć poziom estrogenów u mężczyzny?

Dzień dobry, mam podwyższony poziom estradiolu: 43,39 pg/ml (7,63-42,6). Obecnie lekarz stwierdził u mnie insulinooporność przy insulinie na czczo 20,4 uIU/ml i glukozie 84,2 mg/dl. Czy 5 - miesieczna miesięczna kuracja metforminą z maks. dobowymi dawkami 2500mg może pomóc w zmniejszeniu liczby estrogenów? Skutki ich wysokiego poziomu jakie odczuwam, to niskie libido, słaby zarost twarzy, dość wysoki ton głosu. Proszę o pomoc co najlepiej zrobić? Testosteron: 483 ng/dl (249-836)

Dzień dobry,

Jeśli jest Pan otyły - redukcja masy ciała korzystnie wpłynie na redukcję poziomu estrogenów. W tkance tłuszczowej działa enzym aromataza, który przekształca testosteron w estradiol. Czym więcej tkanki tłuszczowej, tym aktywność aromatazy może być większa. Sama kuracja metforminą - jeśli będzie Pan aktywny fizycznie i będzie Pan przestrzegał odpowiedniej diety powinna pomóc Panu schudnąć, przez co estradiol powinien się obniżyć. Warto byłoby oznaczyć jeszcze LH i FSH, stężenie białka wiążącego hormony płciowe - SHBG oraz ocenić jądra w USG, a w razie potrzeby oznaczyć także AFP i gonadotropinę kosmówkową - jeśli w usg jąder wyjdą jakieś nieprawidłowości. Najlepiej niech Pan uda się do doświadczonego endokrynologa- ważny jest szczegółowy wywiad i dokładne zbadanie Pana, wówczas można stawiać przybliżone diagnozy. Ważna jest również odpowiednia dieta z wykluczeniem fitoestrogenów itd.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz