Jak zmniejszyć wagę przy niedoczynności tarczycy u 29-latki?

Witam, Od paru lat mam trudności z utrata wagi. Do 25go roku życia byłam bardzo szczupła i starałam się zdrowo i powoli przybierać na wadze, niekiedy z dużym trudem. Gdy udało mi się osiągną wagę 48kg przy wzroście 157cm, syatematycznie przybywa kilogramów. Mam w miarę aktywny tryb pracy, ćwiczę 3-5 razy w tygodniu. Zwracam uwagę na to jak się odzywiam, niestety nawet przy diecie ułożonej przez dietetyka 1500/1200/1000kcal waga Wacha się w granicach -0,5 do -1,5 kg 5 tygodni temu drugi raz zaczęłam terapię na niedoczynność tarczycy, niestety jak na razie brak jakichkolwiek efektow, tak samo jak na wadze, tak samo jak i w samopoczuciu. Praktycznie nieustannie mam nadęty brzuch (brak nadmiernych gazów czy wzdęć)a po każdym posiłku,czy nawet szklance wody, nadyma się jeszcze bardziej, co sprawia ból napiętej skóry, trudności z oddychaniem nie wspominając o zawiązaniu butów... Dodam,że przy stosunkowo niskim wzroście, w pasie mam 87cm a w biodrach 92cm. Nie wiem już gdzie się zgłosić, lekarz przepisal mi olejek miętowy w proszku, który nie przyniósł żadnych rezultatów. Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę. Z góry dziękuję.

Lek. Paweł Szadkowski

Bez prawidłowego wyrównania gospodarki hormonalnej tarczycy trudno określić czy problemy z utratą wagi wynikają raczej z niskiego poziomu metabolizmu w wyniku niedoczynności czy są spowodowane dietą. Proszę jako priorytet założyć prawidłowe wyrównanie niedoczynności tarczycy. Sprawdziłbym również: proteinogram białek osocza, stężenie kreatyniny, GFR, badanie ogólne moczu, ciśnienie tętnicze krwi, stężenie glukozy na czczo (czyli badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby towarzyszące).