Jak zmniejszyć wiek metaboliczny?

Dzień dobry mam pytanie mam 36 lat a mój wiek metaboliczny wynosi 50-dodam że jestem od 2 miesięcy na diecie racjonalnej.Bardzo proszę o rade jak skutecznie zmniejszyc wiek metaboliczny? Co mogło wplynac  na to że tak się zwiększył? To fakt ze mam nadwagę ale nie az tak duzą aby ten wiek tak podskoczył.chciałabym uzyskac konkretne propozycje co należy robić co jesc aby ten wiek metaboliczny chociaż trochę obnizyc. Czy to ze jest on tak wysoki oznacza ze cos z moim zdrowiem i organizmem dzieje się cos zlego, czy  może to byc sprawa genetyczna. Będę bardzo wdzieczna za takie informacje ponieważ nigdzie nic konkretnego nie znalazłam.

Na wiek metaboliczny ma wpływ płeć, wiek rzeczywisty oraz skład ciała. U Pani znacznie podwyższony wiek metaboliczny może wynikać z dużego otłuszczenia ciała. Czyli pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej powinno pozwolć zrównać wiek metaboliczny z rzeczywistym.

wiek metaboliczny organizmu to inaczej kondycja Pani organizmu oparta na analizie składu ciała - prawdopodobnie skład ciała jest daleki od norm jakim Pani podlega. Do ustalenie wieku metabolicznego bierze się zawartość płynów w organizmie czy tkanki tłuszczowej, jeśli płynów jest zbyt mało a tkanki tłuszczowej poza normą - analizator odczytuje Panią jako starszą niż w rzeczywistości; stąd o tyle wyższy wynik wieku metabolicznego. Należałoby dzięki indywidualnej diecie zmniejszyć zawartość tłuszczu i popracować nad bilansem płynów. pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Wiek metaboliczny jest to parametr, który oparty jest na analizie składu ciała. Parametry, które składają się na szybkość metabolizmu naszego ciała, są podstawą do wyliczenia wieku metabolicznego. Wiek metaboliczny jest wyższy od wieku metrykalnego, wtedy kiedy w organizmie jest dużo tłuszczu. Paradoksalnie wiek metaboliczny może być też wyższy od wieku metrykalnego u osób, które mają dużą masę mięśniową, ale też dużą zawartość tkanki tłuszczowej. Parametry, które brane są pod uwagę przy analizie wieku metabolicznego to: podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie. Badanie wykonywane jest na analizatorze automatycznym. Uważa sie, że może też służyć w mierzeniu efektów odchudzania i jest dokładniejsze niż np. pomiar fałdu skórnego.

Analizator działa w następujący sposób: przez elektrody przewodzony jest prąd. Płyny w naszym ciele stawiają mniejszy opór, z kolei tkanka tłuszczowa stawia większy opór na drodze przepływającego prądu. Potem wyliczany jest parametr nazywany bioimpedacją ciała. Parametr ten wyliczany jest na podstawie wzorów matematycznych.

Jeśli chodzi o zmniejszenie wieku metabolicznego w analizatorze, to należy przede wszystkim zmniejszyć masę ciała. Poza tym, ważna jest poprawa bilansu płynowego. Dziennie należy wypijać około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Poza tym wskazane są ćwiczenia fizyczne, najlepiej regularne, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, unikanie pokarmów smażonych, grillowanych, tłustych mięs, chipsów, przekąsek. Należy włączyć do diety pokarmy duszone, pieczone, przygotowywane na parze. Po jakimś czasie można powtórzyć badanie analizatorem i zobaczyć jak kształtuje się wiek metaboliczny. Wiek metaboliczny na analizatorze powinien stanowić jedynie wskazówkę dotyczącą stylu życia, nie zawiera on bardzo dokładnych pomiarów.