Jak zmobilizować otyłego syna do odchudzania?

Jak można dotrzeć do mojego 33-letniego syna, który ma ogromną, moim zdaniem, nadwagę. Waży 130 kg, a mierzy 178 cm. Ja będąc w ciąży właśnie z moim synem, zachorowałam na cukrzycę, na którą choruję do chwili obecnej. Ponieważ życie z cukrzycą jest bardzo ciężką drogą przez mękę, chciałabym zaoszczędzić tego losu mojemu synowi. Niestety żadne moje słowa do niego nie docierają, bo jak twierdzi nic mu nie jest. Mimo że syn jest dorosły, ja jestem matką i bardzo się martwię, ponieważ otyłość brzuszna to niestety gwarancja choroby. Pomóżcie.

Witam serdecznie!

Rzeczywiście w przypadku Pani syna możemy mówić o otyłości olbrzymiej, gdyż jego BMI (czyli body mass index) wynosi 41. Nie ma złotej jednej zasady i dobrej rady którą można zastosować w takim przypadku. Z pewnością taka otyłość predysponuje syna nie tylko do cukrzycy, ale również do chorób układu sercowo-naczyniowego czy układu stawowo-mięśniowego.

Powinna Pani spróbować nakłonić syna po pierwsze na wizytę u lekarza podstawowej opieki medycznej, lekarz po zbadaniu z pewnością zaleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz skieruje syna do dietetyka. Natomiast musi Pani wiedzieć że wszystko zależy od syna, to po jego stronie leży ciężka praca, długotrwała dieta i wdrożenie systematycznego wysiłku fizycznego, niestety bez konsekwencji i uporu nie uzyska się zamierzonych efektów. Można spróbować nakłonić syna również na wizytę u psychologa.

Pozdrawiam