Jak zmotywować się do odchudzania?

Witam ;) Mam problem ;) Chciałabym strasznie schudnąć. Mam 18 lat, ważę 85 kg przy wzroście 168. Na początku było wszystko ok ćwiczyłam trzymałam dietę ale po tygodniu nie miałam już tej samej motywacji co na początku. Zaczynałam już parę razy ale zawsze jest to samo. Co mogę zrobić aby się lepiej do tego przygotować? Jak się zmotywować ?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

witam,
w Pani przypadku warto byłoby skonsultowac się z dobrym dietetykiem. Jest Pani młoda, a każde diety cud, ingerencje w zywienie beda niekorzystnie wplywac na pozniejszy metabolizm i zdrowie.

pozdrawiam

Najlepszy sposób jaki mogę Pani zaproponować na skuteczną utratę kilogramów to zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie zasad prawidłowego żywienia. Zasady te dają pewność utraty wagi i jej utrzymania, a także zapewniają zdrowie.
Wszelkie diety eliminacyjne są nie wskazane, gdyż efekt jo-jo następuje bardzo szybko, gdy tylko wprowadzimy eliminowane produkty do diety lub gdy wrócimy do wcześniejszych nawyków. Trudno jest tez wytrzymać na diecie, która eliminuje wszystko co lubimy. Dlatego staram się nie eliminować konkretnych grup produktów z diety pacjentów, raczej namówić ich na zdrowsze zamienniki np. ciemne pieczywo zamiast jasnego, brązowy ryż zamiast białego, czekoladę gorzką zamiast nadziewanej itp. dzięki temu cały czas mogą jeść to co lubią i nie następuje moment złamania się (poddania) zakazanym produktom. Jeśli chciałaby Pani zdrowo i skutecznie schudnąć najlepiej żeby wprowadziła Pani w swój tryb żywienia zasady zdrowego, racjonalnego odżywiania oraz zwiększyła codzienną aktywność fizyczną (spacery, trucht). W zdrowym żywieniu najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi. Proszę spróbować. Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Na pewno musi Pani odpowiedzieć sobie na pytanie "Czy na pewno chcę schudnąć?" "Jakie uzyskam korzyści jeśli będę ważyć mniej?" "A może coś stracę?"
Na pewno warto wypisać zalety utraty wagi i powiesić je w widocznym miejscu.
Zastanawiam się czy dieta, którą Pani stosuje aby schudnąć jest prawidłowa. Czy nie głodzi się Pani?
Zbyt restrykcyjne i monotonne diety, wykluczające dużą ilość produktów, są trudne do utrzymania i zniechęcają. Nie są też skuteczne - ponieważ nie pozwalają nam trwale schudnąć.
Istotny też jest rodzaj aktywności, który Pani wykonuje. Warto wybrać takie ćwiczenia, które będziemy lubić i nie będą dla nas przykrym obowiązkiem.