Jak zmotywować się do zmiany trybu życia na zdrowszy?

Odkąd pamiętam zawsze się odchudzalam, całe życie na diecie... Schudłam z 8kg, niestety przytyłam 10kg. Od tamtej pory nie umiem się pozbierać.. Rok temu miałam mega zaparcie i ambicje żeby schudnąć. Owszem glodzilam się.. Jadłam tylko 500lcal dziennie ale wyyrztmywalam, nie podawałam się.. A teraz, odkąd przytyłam popadlam chyba w jakąś depresję. Po prostu się poddałam nie chce mi się żyć. A mam tylko 18 lat. Ciągle czuję głód, ale jest to raczej z emocji, nie mogę się najeść.. Opycham się. Ostatnio mój nastrój jest coraz gorszy nic mnie nie obchodzi.. Zaczęłam spożywać alkohol a później brać leki typu apap, nie mam pojęcia dlaczego to robię. Chciałam tylko schudnąć a przytyłam prawie 2 razy tyle ile ważyłam, nie jestem w stanie na siebie patrzeć. Boję się że niedługo naprawdę przesadze z alkoholem i tabletkami i po prostu umre

Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa, psychoterapeuty. Podobne trudności mogą już być zaburzeniami jedzenia lub innymi zaburzeniami. Dlatego ważna byłaby diagnostyka i podjęcie leczenia. Szczególnie, jeśli pojawiają się myśli rezygnacyjne i zachowania autodestrukcyjne. Poprzez leczenie ma Pani szanse nie tylko na odzyskanie równowagi psychicznej (a także tej fizycznej), ale także głębsze zrozumienie siebie i mechanizmów, które doprowadziły do obecnego stanu, zaburzeń odżywiania, negatywnego obrazu siebie, smutku i braku chęci życia. Będzie miała Pani także okazje podjąć prace nad zmianą (myślenia o sobie, zachowania, działania), która uchroni Panią przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. Psychoterapia jest procesem, który trwa często dłużej (od kilku miesięcy do kilku lat), daje jednak szanse na trwałą zmianę i poprawę- zarówno jakości życia, jak i satysfakcji z niego. W razie potrzeby psycholog może także zlecić kontakt z dietetykiem lub psychodietetykiem. Warto podjąć konsultację i rozpocząć leczenie.