Jak zmusić się do większej ilości jedzenia?

Przy wzroście 176cm ważę 56kg. Ciągle jem mało, o wiele za mało .Nie potrafię zmusić się do większej ilości jedzenia, poprostu jedzenie mnie obrzydza na sam widok. Pobolewa mnie żoladek i od pewnego czas kuje mnie w podbrzuszu, a nie potrafię przestać... Co mam robic?

Witam,
Pani BMI wynosi 18,07 i wskazuje na niedowagę. Przytoczone objawy są niepokojące, proszę udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny bólu. Jeśli niechęć do jedzenie będzie się utrzymywać należy udać się do psychodietetyka.
Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Niepokojące są zarówno objawy fizyczne, jak i wstręt do jedzenia. Niejedzenie jest prostą drogą do niedożywienia! Dieta dostarczająca odpowiedniej ilości energii, witamin, związków mineralnych, a także białek, tłuszczu i węglowodanów w odpowiednich proporcjach jest niezbędna dla utrzymania zdrowia. Początkowo niepokrywanie zapotrzebowania na składniki odżywcze nie daje ostrych sygnałów. Jednak gdy wyczerpane zostaną zapasy magazynowe, dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych zmian w komórkach i całych narządach – organizm jest bardzo osłabiony i nie potrafi funkcjonować prawidłowo. Niedożywienie może powodować wiele bardzo poważnych chorób, m.in. nowotwory, liczne choroby przewodu pokarmowego, układu wewnątrzwydzielniczego, zaburzenia psychiatryczne. Proszę więc nie zwlekać z wizytą u lekarza – powodów takiego stanu może być wiele, a czekanie może jedyne go pogorszyć. Konieczna może okazać się także konsultacja psychologiczna i dietetyczna – dostarczanie odpowiedniej ilości energii powinno być rzeczą naturalną, zdecydowanie nie powinno się do tego zmuszać. Należy więc znaleźć źródło problemów i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto przeczytać również:
Dieta na przytycie
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-na-przytycie.html?c=9