Jak znaleźć dobrego psychologa?

Witam. Szukałam pomocy na własną rękę, jednak w moim mieście nie mogę jej znaleźć. Żaden ze "specjalistów", do których trafiałam, nie próbował nawet zdiagnozować problemu. Przepisywali mi leki antydepresyjne i nasenne w dawkach na 3 miesiące, chociaż nie powinny być dla mnie dostępne w większych ilościach (11 lat temu hospitalizacja w wyniku próby samobójczej, zdiagnozowana bulimia, depresja). Potrzebuję pomocy. Mam syna w 1 kl. gimnazjum, który dotąd był wzorowym uczniem. Teraz ma 7 jedynek na półrocze i naganne zachowanie. Pozdrawiam, Morawska
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie opisała Pani występujących obecnie objawów, ale jeśli depresja i bulimia były zdiagnozowane niedawno, powinna Pani na pewno być pod opieką psychiatry. Nie wiem, skąd Pani pochodzi, proponuję jednak skorzystać tutaj z tzw. poczty pantoflowej i za pomocą internetu odnaleźć lekarza w Pani mieście, który ma dobrą opinię i z którego pomocy skorzystało już wiele osób.

Ze sposobu, w jaki wspomniała Pani o synie wnioskuję, iż częściowo obwinia Pani siebie za jego złe oceny. Nie jest Pani niczemu winna - zmaga się Pani z dwiema bardzo poważnymi chorobami i potrzebuje Pani pomocy. Oczywiście Pani problemy zdrowotne nie pozostają obojętne dla dziecka, dlatego też proponuję, aby do czasu, kiedy nie poczuje się Pani lepiej zmobilizować siły rodziny - ojca dziecka czy dziadków. Mogłaby Pani również udać się z synem do psychologa. Być może zmaga się z problemami, których nie jest w stanie sam rozwiązać, pierwsza klasa gimnazjum to bardzo ciężki okres dla dzieci. Przede wszystkim jednak proponowałabym odbyć szczerą rozmowę z synem, w której opowiedziałaby Pani o tym, dlaczego czasami zachowuje się Pani tak, a nie inaczej, jak również zapytałaby Pani syna, co on na ten temat sądzi, jak się czuje i czy jest coś, z czym sobie nie radzi, a czym chciałby się z Panią podzielić.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Zdaje się, że do tej pory konsultowała się Pani z psychiatrami a nie psychologami, ponieważ psycholog jako nie-lekarz nie może przepisać żadnych medykamentów. Rozumiem, że martwi się Pani o syna; niestety nie napisała Pani w jakim mieście mieszkacie, więc odpowiem ogólnie: proszę spróbować porozmawiać z synem, z jego wychowawczynią i psychologiem szkolnym (jeśli nie ma - z pedagogiem). O dobrego specjalistę proszę zapytać psychologa szkolnego, popytać bliższych i dalszych znajomych, poszukać w internecie - proszę zwrócić uwagę czy ma jakieś pozytywne opinie i w czym się specjalizuje. Psychologowie są w Poradniach Rodzinnych, Poradniach Zdrowia Psychicznego, Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, Centrach Pomocy, prywatnych przychodniach, własnych gabinetach itd. Pozdrawiam i trzymam kciuki!