Jak znaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę?

Jak wybrać/znaleźć odpowiedniego (i ludzkiego) psychologa/psychoterapeutę? Przepraszam że pytanie nie brzmi najlepiej, ale nie umiem go inaczej ułożyć. Obecnie szukam pomocy ale hamują mnie dwa poprzednie nieprzyjemne doświadczenia ze specjalistami - ciągłe nakłanianie do terapii rodzinnej lub nie potraktowanie poważnie z powodu bycia studentką. Niestety mój stan depresyjny nasilił się na tyle, że potrzebuje pomocy. Jak znaleźć lekarza, nie oceniającego krytycznie i nie nieomylnego, ludzkiego?

Dzień dobry!

Niestety, niekiedy jest to trudne.
Często aby móc ocenić danego specjalistę, trzeba się z nim spotkać, przeprowadzić choćby krótką rozmowę. Z niektórymi osobami szybko łapie się nić porozumienia, dobry, spontaniczny kontakt - a z innymi czuje się dystans, dyskomfort, brak właściwego porozumienia.
Terapeuta, którego Pani oceniła krytycznie, dla innego pacjenta może być idealny - i odwrotnie.
Zachęcam do prób i błędów, skorzystania z możliwości krótkiej rozmowy telefonicznej czy wstępnej konsultacji przed podjęciem decyzji o psychoterapii. Konsultacja służy nie tylko psychologowi, ale także Pani.

Jednocześnie proszę też wziąć pod uwagę, że czynnikiem utrudniającym Pani poczucie się dobrze w kontakcie terapeutycznym - może być także depresja. Warto mówić terapeucie o swoich odczuciach wobec niego. Być może będzie dzięki temu będzie możliwe choćby częściowe rozwiązanie trudności, poprawienie relacji i atmosfery spotkań, zwiększenie zaufania i bliskości.

Pozdrawiam!

Mgr Justyna PiÄtkowska

Jedną z lepszych metod poszukiwania psychologa jest zasięgnięcie opinii wśród znajomych, którzy korzystali już z usług psychologa/terapeuty. Jeżeli nie mamy takich znajomych istnieje możliwość uzyskania informacji n/t specjalistów na forach od innych osób, które się leczą. Nie polecam kierowanie się komentarzami na profilach specjalistów ponieważ nie zawsze mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Witam,

dobry specjalista, to ten, z którym się nam dobrze rozmawia i w jego towarzystwie czujemy się bezpiecznie. To co dla Pani może sprzyjające, dla innych może być nie do przyjęcia. Zachęcam Panią do szukania informacji przez znajomych, przez klientów danego specjalisty, w opiniach na portalach czy na forach. Warto pozyskać informację gdzie pracuje i z jakimi klientami. Dobrze też przeprowadzić z tą osobą rozmowę przez telefon, opowiedzieć troszkę o sobie i trudnościach. Pozwoli to Pani na podjęcie dobrej dla siebie decyzji.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Witam serdecznie,
Nie ma jednego typu zachowania i pomocy psychologa, która jest poprawna i akceptowana przez wszystkich. Ciężko jest także takim psychologiem się stać. Jedni preferują podczas terapii pełnego profesjonalizmu i powagi, inni nieco humoru i rozluźnienia. Tak jak pacjenci są zróżnicowani, tak również psychoterapeuci i psycholodzy.
Nieprzyjemne doświadczenia ze specjalistami mogą blokować, ale dopóki nie zdecyduje się Pani na skorzystanie z pomocy innego psychologa - może tak już zostać. Może warto byłoby wybrać się do terapeuty, który pracuje w nurcie integracyjnych i będzie w stanie dobrać do Pani indywidualnych potrzeb konkretne metody i sposób pracy terapeutycznej?

Zapraszam na rozmowę. Pracuję integrując różne nurty.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska