Jak znaleźć przyczynę zbyt wysokiego poziomu żelaza?

Witam, dzisiaj odebrałam wyniki badań krwi, wszystko jest Ok poza: LYM 1.3 (1.5-3.5) MCV 95,8 (82-94) Żelazo 247,3 (50-170). Kiedys miałam problem z nerkami ale to było 20 lat temu, wyniki wątrobowe w normie. USG jamy brzusznej zrobione i wszystko jest w porządku. Czy moze mi ktoś doradzić w ktorym kierunku iść dalej zeby znaleźć przyczynę zbyt wysokiego żelaza? Pozdrawiam, Izabela

Lek. Tomasz Budlewski

Tak naprawdę oznaczenia poziomu żelaza jest mało miarodajne w ocenie jego zasobów w organizmie i zależy od wielu czynników, proponuje poszerzyć diagnostykę i ocenę gospodarki żelazem tj. Ferrytyne, TIBC UIBC transferyne i następnie wyniki pokazać lekarzowi rodzinnemu.