Jak znaleźć w sobie siłę, aby wygrać z przygnębieniem i apatią?

Witam. Mam na imię Paulina, mam 20 lat. Znalazłam się na ciężkim zakręcie życiowym i poza tym, że wszystko mi się sypie w życiu, moje samopoczucie jest z każdym dniem gorsze.

Po 16 miesiącach pracy - często po 12 godzin - mam urlop, ale bardzo źle sypiam, nie mogę wypocząć, nie mam siły się umyć, ubrać, nic nie muszę robić - więc nie robię nic. O 16 narzeczony wraca z pracy - wtedy na gwałt się ubieram i z musu robię jakiś obiad, tylko żeby się nie czepiał. Nie mam ochoty na seks, nie sprawia mi przyjemności malowanie, ubieranie się ładnie. Nie chcę wychodzić do znajomych.

W tej chwili jestem w trudnej sytuacji - staram się o przymusowe leczenie mojej matki alkoholiczki i o prawa rodziny zastępczej dla mojej 4,5 rocznej siostry. Mimo że wiem, że muszę działać - iść do sądu, kuratora - nie mogę. Po prostu nie mam siły. Jestem świadoma, że ta sytuacja wpływa na złe samopoczucie, ale jest bardzo źle. W nocy długo nie mogę zasnąć, a w ciągu dnia spałabym cały czas.

Nie wiem jak to ogarnąć. Poszłabym do lekarza rodzinnego, ale pewnie stwierdzi, że nic mi nie jest - w moim małym mieście jest taka mentalność, że tylko grypa i angina to choroby, dentysta to nie lekarz, a nowotwory leczy się tylko za oceanem. Nie wiem do kogo skierować się po pomoc…

Witam!

Osoby, które wychowywały się w rodzinach z problemem alkoholowym mają w dorosłym życiu wiele probelmów. W dzieciństwie taka osoba nie ma zaspokojonych wszystkich potrzeb, przez co powstają deficyty. W Pani sytuacji dochodzą jeszcze inne problemy - wzięcie odpowiedzialności za młodszą siostrę, trwały związek oraz ciężka praca.

Kiedy jest Pani w pracy, wtedy nie ma Pani czasu myśleć nad problemami, potem jest Pani zmęczona. Obecnie, w czasie urlopu, wszytkie problemy ujawniły się i przytłoczyły Panią.

Myślę, że powinna Pani poszukać pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Dobrym wyjściem byłaby też terapia dla DDA. Mogłaby Pani zamknąć tamten okres z przeszłości i budować nową przyszłość. W tej chwili musi Pani popracować nad swoimi problemami, znaleźć wsparcie i poprawić swoje samopoczucie.

Praca z psychologiem będzie w tym procesie bardzo pomocna. Może Pani także zaangażować w takie spotkania swojego partnera, by wiedział, co się z Panią dzieje. Wsparcie bliskich osób jest w trudnych chwilach bardzo potrzebne. Warto, żeby Pani je również miała.

Pozdrawiam