Jak znów nauczyć się okazywać emocje, uczucia...?

Mam na imię Magdalena. Mam 26 lat. Od paru miesiecy leczę się na depresję. Czuję, że mój stan się pogarsza. Mam problemy z okazywaniem uczuć. Nie umiem się cieszyć, złościć. Wszystko chowam w sobie. Tracę zaufanie do bliskich mi ludzi. Nie potrafię rozmawiać o moich problemach. Boję się samej siebie.

Witam!

Apatia, poczucie zobojętnienia i niezdolności do okazywania uczuć to podstawowe objawy depresji. Powinna Pani z pewnością omówić ze swoim lekarzem pogarszanie samopoczucia mimo leczenia. Leczenie depresji powinien prowadzić lekarz psychiatra. Zdarza się jednak, że pacjenci zgłaszają się w tym celu do neurologa lub lekarza rodzinnego.

Obecnie istnieje wiele skutecznych leków przeciwdepresyjnych. Być może potrzebna jest zmiana leczenia, dawki, dodanie innego preparatu lub konsultacja u kolejnego specjalisty.

W leczeniu depresji pomagają również techniki terapeutyczne. Może Pani skorzystać np. z poradników dla pacjentów z depresją, jak np. znakomity podręcznik Christine Padesky "Umysł ponad nastrojem" lub Melanie Fennell "Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości". W niektórych miastach znajdują się grupy wsparcia "Anonimowych Depresantów".

Pomimo trudności, proszę nie odrzucać kontaktów z innymi, otaczać się ludźmi dającymi wsparcie, planować przyjemne czynności, nawet jeśli nie dają one takiej satysfakcji jak wcześniej.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.