Jak zredukować objawy depresji na skutek OCD?

Witam Można zredukować objawy depresji powstałą z OCD?,by móc bez objawów uczestniczyć w psychoterapii i tłumiąc objawy pracować nad zachowaniem sztywności reguł?

To psychoterapia właśnie może pomóc w poradzeniu sobie z objawami (zarówno depresji jak i OCD). Jeśli jest Pani w terapii, warto omawiać to ze swoim terapeutą (jeśli to terapia indywidualna) lub z grupą podczas psychoterapii grupowych (jeśli jest to terapia grupowa). Pozwoli to przepracować zarówno sytuacje w jakich objawy się pojawiają lub nasilają, pozna Pani sposoby radzenia sobie, a także otrzyma wsparcie i akceptacje zarówno psychoterapeuty jak i (ewentualnie) grupy. Warto pamiętać, że często także samo mówienie o objawach w momencie ich pojawienia się może także dodatkowo przynieść pewną ulgę.
Jeśli objawy są na tyle nasilone, że uniemożliwiają Pani wyjście z domu czy podjęcie jakiejkolwiek aktywności ( w tym psychoterapii) można zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry, który może zdecydować o włączeniu farmakoterapii (leków), by umożliwić lub ułatwić adaptację do codziennych warunków leczenia, a tym samym otworzyć drogę do zaangażowanej i aktywnej pracy nad sobą w procesie psychoterapii.