Jak zredukować wagę 20-latki?

Witam. Mam 20 lat, aktualnie ważę 52/53 kg przy wzroście 150 cm. Prowadzę raczej mało aktywny tryb życia. Zazwyczaj jest to jakiś spacer, pracę w domu i wokół niego plus codziennie staram by zrobić chociaż 7 minutowy plank, przez ostatnie dwa tygodnie udawało mi się robić go w seriach po 7, 5, 4 minuty, jednak czym częściej go robię, tym mniejsza przyjemność mi sprawia...Tydzień temu zaczęłam biegać ok. 7 KM mniej więcej co 2 dni ( powoli, truchtem). Kiedyś biegałam i bardzo to lubilam. Staram się jeść dziennie ok. 1300/1400kcal,( dzień zaczynam od wody z cytryną,na śniadanie zazwyczaj są to 2 kanapki z razowca z warzywami i serkiem bądź wędlina, drugie śniadanie to zawsze jakiś owoc, obiad różnie, ale zawsze staram się żeby porcja nie była za duża, na podwieczorek też jem zazwyczaj jakiś owoc, kolacji raczej nie jadam) staram się nie jeść słodkiego i słonych przekąsek, generalnie nie podjadac, jednak czasami zdarza się, że chęć wygrywa. Nie mogę się patrzyć na siebie w lustrze, bo czuję obrzydzenie, szczególnie wtedy, gdy zdecyduje się na jakieś jedzenie, którego nie powinnam zjeść( czasami mam tak, że zjadłabym pół lodówki, mimo że mój organizm dostaje systematycznie jedzenie.), bardzo zależy mi żeby schudnąć, bo coraz gorzej czuję się że swoim grubym cialem, gdy idę ulicą czy jem coś w restauracji mam wrażenie że wszyscy śmieją się z mojego wyglądu, ostatnio odmówiłam kontakt że znajomym, który mi się podoba, i chciałabym żebym dla niego też wygląda atrakcyjnie, ale nie mam zupełnie pomysłu co robic by zrzucić chociaż 5 kg.. Mam wrażenie, że czym bardziej mi na tym zależy tym większa ochotę mam na jedzenie... Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Witam,
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje i układam diety online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk