Jak zrozumieć opis MRI przy nerwicy natręctw?

Witam mam 37 lat lecze sie na nerwice natrectw. Pojawiaja sie bole glowy oraz zaburzenia rownowagi. Mialem zrobiony MRI glowy i taki opis: Cechy wczesnych zanikow korowo podkorowych poszerzenie bruzd bocznych ukladu komorowego nadnamiotowego bruzd polkul mozdzku nie stwierdzono cech niedokrwienia cech wzmozonego cisnienia srodczaszkowego oraz zmian demielinizacyjnych obraz mozgowia i przestrzeni plynow wewnatrzczaszkowych bez zmian. Jak interpretowac ten opis ??

"Bóle głowy oraz zaburzenie równowagi" nie są charakterystyczne dla "nerwicy natręctw".
Wynik MRI należy skonsultować z neurologiem, który postawi diagnozę po przeprowadzeniu szczegółowego badania neurologicznego. W procesie diagnozowania może okazać się przydatne wykonanie badań testowych przez neuropsychologa. Dopiero komplet badań pozwoli na postawienie ostatecznej diagnozy.

Witam!
RM nie jest metodą diagnostyczną stosowaną przy nerwicy natręctw. Także bóle głowy i zaburzenia równowagi nie są typowymi objawami nerwicy natręctw. Natomiast wynik badania RM głowy sugeruje lub nie przedwczesne cechy zaniku korowo-podkorowego mózgu, o ile dobrze są postawione znaki interpunkcyjne! Badanie należy oceniać na podstawie jego obejrzenia! Po uważnym prześledzeniu tego co Pan napisał można również powiedzieć, że badanie jest prawidłowe.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam,

nieprawidłowością wynikającą z opisu są cechy wczesnych zaników korowo-podkorowych (czyli poszerzenie bruzd).
Pytanie- czy istnieje jakieś wcześniejsze MRI do porównania? Pozwoliłoby to różnicować- czy powyższy opis wynika ze specyficznej anatomii i zmiany były obecne już dawno, czy też są wyrazem rozpoczynającego się procesu neurodegeneracji.
Zalecałbym kontrolne MRI za ok. rok- ważne, aby lekarz opisujący kolejne badanie miał wgląd to obecnych skanów MRI co pozwoli na porównanie obrazów i określenie, czy zaniki postępują czy utrzymują się na stałym poziomie.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl