Jak zrzucić kilka kilogramów? Ważę 99 kg

Mam 20 lat i 162 cm wzrostu i niestety ważę 99kg ratunku. Jestem uczennica technikum mimo prób zrzucenia wagi zamiast lepiej jest gorzej. Być może jest to też spowodowane tym ze w mojej rodzinie praktycznie każdy jest otyły. Mój lekarz rodzinny mówił mi że jestem otyła lecz mimo to o skierowanie na badania ciężko się doprosić. Pochodzę z biednej rodziny więc często muszę jeść to co jest bo praktycznie każda dieta przewyższa zasobność mojego portfela. Mo dzień powszedni to zazwyczaj rano (6.40) kawa w szkole obiad (13.15) składający się z zupy i drugie danie w skład którego wchodzą ziemniak surówka mięso i kompot w domu jestem tak około 16 najczęściej piję kawę i jem 3 kanapki z margaryną i wieczorem 2kanapki i herbata weekend najczęściej trochę odsypiam więc śniadanie jem około 10 zawszę pije kawę na obiad jem zupę np zalewajkę na kolacje ok 20 2 kanapki.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 37,78, co oznacza II stopień otyłości.
Jeżeli cała rodzina jest otyła prawdopodobnie mogą być tego dwie przyczyny. Otyłość jest czasem uwarunkowana genetycznie, lecz zdarza się to rzadko. Częściej przyczyną jest wadliwe żywienie wśród wszystkich członków rodziny. Jednak proponowałabym wykonanie podstawowych badań - np. hormonów tarczycy, aby wykluczyć wszystkie inne przyczyny otyłości.

Dieta zdrowa i zbilansowana wcale nie oznacza większych kosztów. Trzeba poświęcić trochę uwagi aby wybrać produkty dobrej jakości.
Pieczywo jasne należy zamienić na razowe/żytnie/graham itp. Tłuste wędliny na chudą polędwicę, szynki drobiowe, a do tego należy wybierać dużo warzyw. Na śniadanie polecam spożywanie chudego mleka (0,5%) z płatkami owsianymi/żytnimi oraz np. z kawałkami owoców - jabłkiem, gruszką.
Wszystkie opisane produkty nie stanowią tych z górnej półki.

Na obiad należy wybierać drób, ryby, kasze pełnoziarniste (pęczak, gryczana itp.) lub ryż brązowy lub paraboiled. Połowę talerza powinny zajmować warzywa - surówki - z marchwi, papryki, pora, selera - wszystkich dostępnych na naszym rynku produktów.
Należy wystrzegać się słodyczy, słodkich napojów gazowanych oraz kompotu (zastąpić go można wodą mineralną niegazowaną), słonych przekąsek - chipsów, produktów typu fast-food (hamburgery, pizza, zapiekanki, frytki itp.), ciast i produktów cukierniczych, białego pieczywa.

Kolację powinny stanowić sałatki warzywne - ze wszelkich dostępnych świeżych warzyw (które można ugotować w domu). Do tego kromka pełnoziarnistego pieczywa.

Należy ograniczyć smażenie, pieczenie a zastąpić je gotowaniem w wodzie lub na parze, pieczeniem pod przykryciem lub w folii.
Posiłki powinny być spożywane regularnie, co 3-4 godziny. Nie należy objadać się na noc, ostatni posiłek powinien być spożywany ok 3 h przed snem.

Aby dieta dała rezultaty należy się ruszać (ok. 30 min codziennie). W miarę możliwości proszę wybrać sport dostępny dla Pani.

Pozdrawiam