Jak zrzucić wagę przed operacją?

Witam! Mam bardzo dużą nadwagę spowodowana 2 ciążami oraz w dużym stopniu moim zaniedbaniem. Mam 25 lat, wzrost 166 i waga 99. W moim przypadku jest to bardzo uciążliwe - stosowanie diety plus wysiłek fizyczny, ponieważ mam dyskopatię poważną i inne schorzenia kręgosłupa, mam zakazane nawet nosić dziecko roczne. Pod koniec stycznia mam operację i lekarz zalecił schudnąć bardzo dużo, ale nie określił ile. Nie wiem jaką dietę stosować, żeby zrzucić sporo, bo naprawdę muszę, aby nie było żadnych niechcianych powikłań. Bardzo proszę o odp. Jestem bardzo tym wszystkim sfrustrowana, ponieważ ja nie jem dużo, jak widzę jak inni jedzą i co - jem mało i nie jem wysokokalorycznych różności i dalej waga stoi w miejscu.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Błędy w dietach odchudzających

Witam!

Na wstępie uprzedzę, że porada przez internet może nie być wystarczająca. Nie znam Pani stylu życia i sposobu odżywiania, dlatego nie mogę wyeliminować ewentualnych błędów żywieniowych. Warto jest udać się do poradni dietetycznej, gdzie specjalista po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu żywieniowego będzie mógł Pani udzielić niezbędnych wskazówek, powiedzieć jakie błędy żywieniowe Pani popełnia i jak ich unikać. Będzie mógł również ułożyć dietę odpowiednio dobrana do Pani stanu zdrowia, wieku oraz aktywności.
Na początku jednak proszę zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania, ponieważ edukacja, w tym samym wzrost świadomości jest niezmiernie ważny w procesie utarty masy ciała m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Proszę pamiętać, że odchudzanie na własną rękę może nie być skuteczne, ani korzystne. Dieta powinna ograniczać kalorie, ale tak, aby nie powstał efekt jojo. Dlatego na początek tak istotna jest pomoc dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty