Jak zwalczyć ból karku i głowy?

Od blisko pół roku strasznie się krzywiłem podczas siedzenia z laptopem, ponieważ często brałem go na kolana lub stolik nocny(dosyć niski),dlatego do używania musiałem się dość mocno schylać.Najbardziej ucierpiał kark.Wydaje mi się, że ostatnio zacząłem odczuwać skutki tego,ponieważ strasznie mnie boli kark oraz głowa w okolicach potylicy, a także zdarzają się mdłości. Nasila się to właśnie gdy czasem jeszcze się zapomnę i zacznę tak schylać. Czy muszę zrobić jakieś badania w tym kierunku teraz?

Szyjnopochodny ból głowy, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z patologiami kręgosłupa szyjnego. Patologie te mogą dotyczyć zmian zwyrodnieniowych, urazów oraz chorób o podłożu zapalnym.
Taki ból zwykle nasila się pod wpływem poruszania szyją lub uciskania bolesnych miejsc (zwykle w okolicy górnej części szyi i karku), może obejmować boczną powierzchnię szyi, potylicę, żuchwę oraz okolicę gałek ocznych oraz ramiona, może występować raz na kilka tygodni, dni lub nawet codziennie, utrzymuje się od kilku godzin nawet do kilku dni.
Ból szyi i karku oraz napięcie mięśni towarzyszy także innym rodzajom bólów głowy, może występować zarówno w migrenie jak i napięciowym bólu głowy.
Należy zgłosić się do neurologa, który po dokładnie zebranym wywiadzie oraz badaniu postawi rozpoznanie i ew. w razie konieczności zaleci badania np RTG lub MR odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy miał Pan uraz kręgosłupa o typie odgięcia do tyłu?
Po postawieniu rozpoznania można zastosować leki przeciwbólowe doustne, maści lub plastry przeciwbólowe, leki rozluźniające mięśnie lub blokady. Pomocna jest też terapia manualna.