Jak zwalczyć marszczenie wewnętrznej strony ud w procesie chudnięcia?

Dzień dobry, Mam 30 lat. Od sierpnia zeszłego roku zaczęłam się odchudzać-zdrowa dieta i wysiłek fizyczny. W międzyczasie wystapul u mnie rumień guzowaty, zrobiono mediastinoskopie,, zdiagnozowanoidose, zastosowano terapię sterydami. Obecnie jestem po sterydach i udało mi się zrzucić 20 kg. Schodziłam z wagi 115 kg. Na dzień dzisiejszy jest 95kg. Wszystko idzie ku dobremu, ale pojawił się pewien problem. Od miesiąca obserwuje jak skóra po wewnętrznej stronie ud zaczyna się bardzo brzydko marszczyć. Stosuje różne balsamy ujderniajace, zaczęłam chodzić na basen i hydromasaże, sama w domu też robię sobie masaze specjalna rękawica. W aptece kupiłam kolagen z kwasem hialuronowym. Zaczęłam też ćwiczyć intensywniej uda-zwlaszcza wewnątrznaczyniowe ich część. Póki co efekty są znikome... A przede mną jeszcze ok 30 kg do zrzucenia. Bardzo proszę o pomoc-jak ujedrnic skórę w tych miejscach i zapobiec tzw. zwisom skórnym? Pozdrawiam, Anna

Lek. Wojciech Zygmunt

Witam. Opisany przez panią problem to najprawdopodobniej nadmiar skóry, który powstał po pozbyciu się przez panią zbędnych kilogramów podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest to dość częsty problem u osób po zrzuceniu kilkudziesięciu kilogramów. Nadmiaru tkanki skórnej można się pozbyć operacyjnie. Zajmują się tym chirurdzy plastyczni, lecz niestety większość takich operacji nie jest refundowana przez NFZ. Pozdrawiam i życzę zdrowia.