Jak zwalczyć nerwicę lękową?

Mam 23 lata i zmagam się z tą okropna nerwica lekową i już nie daje rady czasem i poddaje się te nerwy i kolatanie serca i ten dziwny niepokoj psuje wszystko stracilam pracę mam lęki w wielu miejscach.

Witam,

Z Pani listu wynika, że doświadcza pani silnych objawów lękowych, którym towarzyszą także dolegliwości somatyczne (kołatania serca). Rozumiem, że lęk pojawia się w różnych sytuacjach i ma negatywny wpływ na Pani życie, m. in. uniemożliwiając efektywną pracę. Czuje się Pani przytłoczona i bezradna wobec doświadczanych objawów i nie wie Pani, jak sobie z nimi poradzić.
Nerwica lękowa to dość często występujące zaburzenie, które można skutecznie leczyć za pomocą psychoterapii i/lub farmakoterapii. Bardzo często stosuje się obie metody jednocześnie. Leki okazują się konieczne wówczas, gdy objawy są tak silne, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, np. uniemożliwiają wychodzenie z domu, pracę, zwykłe kontakty z ludźmi.
Psychoterapia pomaga zrozumieć przyczyny objawów, których źródła są najczęściej nieświadome dla pacjenta oraz rozwiązać wewnętrzne konflikty leżące u podłoża. Zmiana uzyskana dzięki psychoterapii będzie bardziej trwała niż w przypadku stosowania tylko samych leków, które usuwają objawy w sposób doraźny.
Zachęcam Panią do umówienia się na konsultację do psychoterapeuty i/lub lekarza psychiatry. Specjalista na pierwszym spotkaniu pomoże Pani dokładniej określić dręczące panią problemy i zaleci najlepszą formę leczenia. Można zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnego gabinetu.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel