Jak zwalczyć paniczny lęk przed chorobą i utratą bliskich?

Witam, Mam 30 lat, męża i trzyletniego syna. Moim problemem jest strach, przeradzający się momentami w paniczny lęk. Strach dotyczy mnie samej, tzn. tego, że mogę być śmiertelnie chora. Jest to irracjonalne, bo regularnie robię podstawowe badania, usg piersi, cytologię i dwa razy w roku odwiedzam ginekologa. Ale takie badania uspokajają mnie na jakieś dwa tygodnie, a potem znów mnie dopada. Wystarczy, że coś mnie zaboli, zakłuje, lub przeczytam o jakiejś chorobie. Najbardziej boję się nowotworów, oczami wyobraźni widzę siebie bez włosów, walczącą z chorobą, a w końcu umierającą. Wczoraj znów mnie dopadło, zabolała mnie pierś i mimo że jestem miesiąc po badaniu u ginekologa i sama też nic nie wyczuwam ogarnia mnie paniczny strach. Zaczęło się to jakieś 13 lat temu, wtedy też coś sobie ubzdurałam. Poszłam do lekarza, zbadał mnie, powiedział, ze nic mi nie jest, dał coś na uspokojenie i miałam spokój na kilka lat. Wróciło po jakiś 5 latach. Znowu samodzielne diagnozy, najgorsze z możliwych, wizyta u lekarz, spokój na krótki czas. Wtedy zaszłam w ciążę i zupełnie o tym zapomniałam. Miałam spokój, ale od jakiegoś roku znowu wymyślam. "Umierałam" już tak wiele razy i na tyle różnych chorób, że nie sposób tego zliczyć. Najczęściej był to rak piersi, bo chyba tego najbardziej się boję. Nikt w mojej rodzinie nigdy nie chorował, nie jestem w żadnej grupie ryzyka i regularnie się badam. Nie wiem skąd to wszystko. Drugi lęk to lęk o mojego męża. Za każdym razem gdy wychodzi wieczorem lub gdzieś wyjeżdża ja myślę, że widzimy się ostatni raz. Wystarczy, że spóźni się z pracy 15 minut i nie odbiera telefonu w mojej głowie powstają najgorsze scenariusze. Jego wyjazdy na szkolenia lub zwykłe wyjścia z kolegami to dla mnie koszmar. Nie śpię, nie jem tylko czekam. Tutaj także mam napady panicznego lęku, serce mi wali, cała jestem spocona, boli mnie brzuch. O moje dziecko też się boję, też je regularnie badam i też dostaję ataku lęku, gdy wyjdzie z domu np. z babcią i spóźnia się z powrotem. Co mam robić, nie mogę tak dalej żyć, skąd mi się to wszystko bierze? Jestem już bardzo zmęczona.

Witam!
Cierpi Pani z powodu nasilonego lęku. Tego rodzaju problemy mają swoje źródło w wewnętrznych konfliktach i przeszłych doświadczeniach. Warto zgłosić się z tym problemem do psychologa lub psychoterapeuty. Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia tego rodzaju problemów. Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z tej metody.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

prawdopodobnie cierpi Pani z powodu Hipochondrii - jest to zaburzenie lękowe, które leczy się psychoterapią poznawczo - behawioralną - metoda ta wykazuje wysoką skuteczność w obszarze zaburzeń psychicznych.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam
Najlepiej skonsultować te objawy z lekarzem i rozpocząć regularną psychoterapię, która pomoże je zniwelować. Pomoc odnajdzie Pani w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Pozdrawiam ciepło

Witam Panią serdecznie.
Jest Pani bardzo młodą kobietą, żoną i mamą małego dziecka. Uciążliwość objawów, które Pani opisuje wydaje się być duża, a już na pewno w momencie ataku bardzo intensywna. To niewątpliwie nie służy ani Pani, ani rodzinie.
To bardzo dobrze, że regularnie dba Pani o swoje zdrowie fizyczne i je kontroluje. Wydaje się jednak, że przyczyna zaburzeń tkwi w Pani życiu psychicznym.
Paniczny lęk, który Pani opisuje, z dużym prawdopodobieństwem da się zrozumieć i wytłumaczyć poprzez analizę przeżyć i dylematów emocjonalnych, wewnętrznych. Rozumienie zaś powinno stopniowo prowadzić do zmniejszenia intensywności objawów.
Metodą leczenia tego rodzaju zaburzeń jest psychoterapia. Czasami, w przypadku bardzo natężonych dolegliwości, leczenie wspomagane jest farmakoterapią.
Powinna Pani zgosić się od doświadczonego psychoterapeuty. Na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego znajdzie Pani listę certyfikowanych psychoterapeutów z poszczególnych miast.
Proszę umówić się na konsultację. Specjalista, po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu, zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl