Jak zwiększyć odporność na stres?

Od 20 lat choruję na epilepsję i biorę duże dawki leków. Od epileptologa dostaję trzy preparaty o różnych mechanizmach działania. Odczuwam od dłuższego czasu coraz mniejszą odporność na stres. Uczę się w zaocznej szkole informatycznej i gdy np. pokazuję wyniki mojej, nawet dobrze zrobionej pracy przed wieloma kolegami i nauczycielem, czuję bardzo duże zdenerwowanie, zaczynają mi drżeć palce u rąk i nie mogę dobrze pisać na klawiaturze. Jeszcze gorzej pewnie by było, jakbym miał to robić tak, jak dawniej przy tablicy. Nie mogę też długo pisać. Po napisaniu kilku zdań mam drżenie rąk. Teraz zacząłem grać w grę komputerową, polegającą na prowadzeniu szybkiego samochodu w otoczeniu dużej ilości przeszkód, zakrętów itp. Nawet jak w przechodzeniu danej trasy idzie mi dobrze, to im bliżej jest końca, tym jest gorzej. Zaczynają mi drżeć ręce, mocniej bić serce. Maniakiem gier na pewno nie jestem, bo przede wszystkim się uczę, ale to chyba dobry przykład na zobrazowanie moich objawów. Za kilka miesięcy mam końcowy egzamin zawodowy i nie sądzę, abym miał problemy z wiedzą, lecz nie wiem, jak będzie z jej przekazaniem. Boję się wystąpienia takich objawów ubocznych.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie!

Stosowane przez Pana leki przeciwdrgawkowe mogą powodować drżenia rąk, problemy z koncentracją uwagi, uczucie zmęczenia jako objaw uboczny. Część z tych objawów może być związana z obniżonym poziomem sodu oraz leukopenią, które mogą się pojawić w trakcie terapii wymienionymi lekami. Dlatego wskazane jest wykonanie badań morfologii krwi oraz poziomu elektrolitów.

Powinien Pan opowiedzieć o swoich objawach prowadzącemu leczenie neurologowi, być może wskazane jest dostosowanie dawek leków lub oznaczenie ich stężenia w surowicy krwi.

Spędzanie dużej ilości czasu przed kopmuterem, w szczególności - przy grach komputerowych - jest niewskazane dla osób leczonych z powodu epilepsji.

Aby skuteczniej radzić sobie ze stresem, proponuję, aby zadbał Pan przede wszystkim o regularny rytm snu i wypoczynku, spędzanie co najmniej dwóch godzin dziennie na świeżym powietrzu, umiarkowany wysiłek fizyczny oraz odpowiednią dietę bogatą w magnez, sole mineralne oraz witaminy.

Może Pan również trenować relaksację. Umiejętność relaksowania się wymaga regularnych, systematycznych ćwiczeń. Może Panu w tym pomóc np. książka z płytą CD ,,Trening autogeniczny" Valerio Albisetti. Obecnie dostępnych jest wiele płyt z muzyką relaksacyjną. Ze słuchania muzyki relaksacyjnej może Pan uczynić przyjemny, wieczorny rytuał.

Pomoc i wsparcie może Pan uzyskać w rozmowie z psychologiem.

Z pozdrowieniami