Jak zwiększyć swoje poczucie własnej wartości?

Witam. Mam 23 lata, w wieku 18lat urodziłam pierwsze dziecko, w wieku 21 drugie. Jestem mężatką od niespełna roku... W pierwszej ciazy przytylam 30kg, w drugiej ok 25kg... wszystkie nadprogramowe kilogramy juz stracilam i staram się dbać bardzo o siebie i swoje ciało. Jestem na diecie (teraz juz masowej) ćwiczę silowo ok. 4 razy w tygodniu.... ponoc jestem "bardzo ładna"... no przynajmniej twierdzi tak moj mąż i ludzie w naszym otoczeniu... Małżonek twierdzi, że gdzie nie pójdziemy to każdy mężczyzna się za mną ogląda... jednak ja tego nie widzę... nie podobam się sobie... nie ma niczego co bym w sobie lubila, od palcow stop po wlosy na glowie...j est mi zle jak na siebie patrzę... mam straszne piersi... po dwóch ciazach i karmieniu... nie dość, że małe to jeszcze są to dwa baloniki, z których spuszczono powietrze... nie stać mnie na operacje plastyczną, a mąż twierdzi, że kredyt to idiotyczny pomysł, bo ponoć moje cycki są super.... Od jakiegos czasu mam straszny kryzys.... mimo zdrowej diety, aktywności nie moge na siebie patrzec... widzę tylko jak mój mąż ogląda na instagramie półnagie panny czy inne programy erotyczne i to mnie wpędza w jeszcze większe kompleksy... Mam wrażenie, że przy każdej możliwej okazji by mnie zdradził, choc on twierdzi, że nawet nigdy by on tym nie pomyślał... przecież jestem taka seksowna i piękna.... co jest ze mną nie tak ??? Nigdy nie miałam tak niskiego poczucia wartości... myślę o najgorszym....

Szanowna Pani,

poczucie własnej wartości, samoocena kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie